اخبار و مقالات

تیرآهن لانه زنبوری

استفاده از تیر آهن لانه زنبوری در صنعت ساختمان سازی بسیار متداول است به دلیل اینکه شكل گيري اين تيرها بعد از عمليات  بریدن و جوش مجدد و پس از کامل شدن پروفيل است و شباهت شکل مقاطع تو خالی آن با لانه زنبور به این نام مشهور شده اند . تیر آهن لانه زنبوری در طول جان خود داراي حفره هاي توخالي با فواصل معین هستند.
دلایل رواج استفاده از تير آهن لانه زنبوري :
هدف اصلی از ساخت تیر آهن لانه زنبوری افزایش (مقاومت خمشی) ممان خمشی تير با حداقل خیز (تغیر شکل) و وزن كمتر تیر آهن لانه زنبوری در مقايسه با تير نورد شده مشابه است؛ مثلا ،  میتوان ارتفاع پروفيل IPE-18 را كه 18 سانتيمتر میباشد، را تا 27 سانتيمتر بیشتر کرد.

مزایای استفاده از تير آهن لانه زنبوري :

با تبديل  نمودن تيرآهن معمولي به تيرآهن لانه زنبوري ، شاهد افزایش مدول مقطع و ممان اینرسي مقطع تير خواهیم بود . هم چنین در مقاومت خمشي تير سبب ایجاد افزایش خواهد شد و تيري خواهیم داشت با ارتفاع بيشتر ، قويتر و هم وزن تير اصلي .
با كاهش  وزن  و سبك شدن تير ، به لحاظ اقتصادي  نیز مقرون به صرفه تر میباشد. میتوان با استفاده از فضاهاي خالی یا حفره ها که در جان تير هستند جهت عبور لوله هاي تاسيسات و برق استفاده کرد. در کلیه مراحل  ساخت تير آهن لانه زنبوري اعم از برش و جوش و... باید نظارت لازم انجام گیرد تا تیرها مطابق آیین نامه ساخته شوند خطا در این المان ها سبب خرابی کل سازه خواهد شد.
مشکل بزرگ در تیر آهن لانه زنبوری به لحاظ فنی، وجود حفره ها است. این حفره ها سبب کاهش مقاومت برشی تیر میشود با توجه به نمودار تنشهای برشی وارد شده در محل اتصال پل به ستون یا اتصال تیرآهن تودلی (تیر فرعی) به پل لانه زنبوری این کاهش مقاومت بیشتر است ، جهت جبران این کاهش مقاومت، بعضي حفره ها با ورق فلزي جوش داده شده و تیر تقویت میشود حداقل یک حفره در کنار تکیه گاه.این کار باعث میشود تا اتصال پل به ستون يا تير فرعي به پل به روش صحیح انجام گیرد. تير آهن لانه زنبوري در اسكلت های فلزي به صورت پل فقط در يك دهانه يا به صورت پل ممتد کاربرد دارد .
برش و ترسیم تير آهن لانه زنبوري به دو روش انجام میشود برش پانير که در آن نمای طولی تیرآهن را ترسیم شده و سطح آن را به فاصله شطرنجی می نمایند. و برش ليتسكا که در این روش ارتفاع تیرآهن لانه زنبوری بر اساس لنگر خمشی محاسبه میشود. به ازای لنگر مقاوم خمشی مورد نیاز، ارتفاع کل تیرآهن لانه زنبوری محاسبه میشود.
برش تير آهن :
برش كوپال : با استفاده از دستگاه با گیوتین سنگین وبه شکل سرد انجام میشود ، در این شیوه تيرآهن به حالت  سرد در امتداد خط منكسر قطع ميگردد.
برش برنول : برش صورت گرم انجام ميشود ؛ برش با گاز استيلن و اكسيژن ،که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.
 

تهران آهن

شرکت آهن تهران در زمینه ی فروش و عرضه آهن آلات ساختمانی و صنعتی فعالیت می نماید. فروش انواع میلگرد , تیرآهن , نبشی , ناودانی , ورق , قوطی , پروفیل و خدمات برشکاری از جمله خدمات این شرکت می باشد.


درباره ما

شرکت آهن تهران در زمینه ی فروش و عرضه آهن آلات ساختمانی و صنعتی فعالیت می نماید.
فروش انواع میلگرد , تیرآهن , نبشی , ناودانی , ورق , قوطی , پروفیل و خدمات برشکاری از جمله خدمات این شرکت می باشد.

اطلاعات تماس

1- بازار آهن شادآباد ، بهاران 2 ، بلوک 13 ، مجتمع رستم خانی ، طبقه دوم - 66146608

2-اتوبان آزادگان ، جنب پل صمیع خانی ، بازار بزرگ آهن ، مکان بلوک 3 مرکزی - 55508591

3- جردن ، نلسون ماندلا خیابان تابان ، پلاک 62 ، واحد 5 - 88200454

دفتر مرکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به تهران آهن میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.