لوله درزدار چیست؟

لوله درزدار چیست؟


این کالا در انواع مختلفی تولید می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده اولیه تولید این لوله‌ها ورق فولادی است. از همین رو قیمت لوله درزدار وابسته به قیمت ورق فولادی می‌باشد. از معروف‌ترین انواع لوله درزدار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:


لوله درز مستقیم
لوله گالوانیزه
لوله گاز
لوله مبلی
لوله اسپیرال


اما به طور کلی، دو گروه اصلی از این محصول را می‌توان لوله درز مستقیم و لوله اسپیرال دانست. تفاوت لوله درزدار در این دو نوع حائز اهمیت است.
لوله های درز مستقیم از خمکاری ورق، حول محور افقی و سپس جوشکاری درز اتصال، تولید می شوند. درز جوش به شکل یک خط راست است به همین دلیل با این نام در بازار شناخته شده اند.
اما لوله اسپیرال از خمکاری ورق یا تسمه فولادی به شکل مارپیچ یا حلزونی تولید می‌شود. امکان تولید لوله با ابعاد بسیار بزرگ، تنها در این روش فراهم است. لوله اسپیرال به صورت معمولی یا گالوانیزه شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 قیمت لوله درزدار
ویژگی‌های لوله بدون درز(مانیسمان)


اختراع لوله بدون درز ، تحولی در صنعت لوله و پروفیل به حساب می آید. لوله بدون درز به اسم لوله مانیسمان هم شناخته می‌شود. مانیسمان، ابداع کننده روش تولید لوله بدون درز است.
لوله بدون درز به طور مستقیم از شمش فولادی تولید می‌شود. از همین رو یکی از موارد تفاوت لوله درزدار و بدون درز، همین مسئله است. شمش فولادی پیش گرم و سپس توسط یک سنبه پانچ می‌شود. در مرحله بعد، به کمک غلتک‌هایی که در بیرون شمش پانچ شده و ماندرلی که درون آن قرار می‌گیرد، ضخامت لوله مانیسمان تعیین می‌شود.


شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت انواع لوله ها به وبسایت آهن طهران مراجعه کنید.


برای نمایش بهتر ضخامت انواع لوله مانیسمان از رده بندی این کالا در چند گروه استفاده می‌شود. رده بندی این کالا بر اساس عدد جدول صورت می‌گیرد. شما می‌توانید جزئیات ابعادی لوله مانیسمان در رده‌های مختلف به همراه وزن آنها را در صفحه مربوط به این محصول مشاهده کنید.
همچنین یک محصول به نام لوله گوشتدار نیز در این دسته از محصولات قرار می‌گیرد. لوله گوشتدار(ضخامت بالا) در واقع محصولی با ضخامت بسیار زیاد است که برای مثال برای ساخت پیستون ماشین آلات به کار گرفته می‌شوند.
برای آشنایی بیشتر با انواع لوله، پیشنهاد میکنیم مقاله لوله چیست را در وبسایت مطالعه فرمایید.
تفاوت لوله درزدار و بدون درز علاوه بر ماده اولیه به روش ساخت آن و خواص کالا نیز مربوط می شود. در این ویدیو تفاوت لوله درزدار و بدون درز نمایش داده شده است.

 

جمع بندی تفاوت لوله درزدار و بدون درز


با تمامی این تعریفات، معیار های تفاوت لوله درزدار و بدون درز را می‌توان در تقسیم‌بندی زیر خلاصه کرد:
• تفاوت طریقه تولید:
لوله درزدار در انواع درز مستقیم، از خمکاری ورق فولادی تولید می‌شود. ورق فولادی با ضخامت و عرض مشخص، حول محور طولی خم می‌شود و سپس درز اتصال به روش مشخصی جوش می‌خورد. همچنین لوله اسپیرال با خمش مارپیچی ورق و سپس جوشکاری آن به وجود می‌آید. در مقابل، لوله بدون درز به طور مستقیم از شمش فولادی تولید می‌شود. ابتدا به کمک یک سنبه، سوراخی روی شمش ازپیش گرم شده، ایجاد می‌شود و سپس به کمک چند سری غلتک، ضخامت، قطر خارجی و داخلی لوله مانیسمان دراندازه دلخواه تنظیم می‌گردد.
• تفاوت جنس اولیه:
طبق شیوه تولیدی که در بالا ذکرشد، تفاوت لوله درزدار و بدون درز از لحاظ ماده اولیه کاملا قابل مشاهده است. برای ساخت لوله درزدار از ورق یا تسمه فولادی استفاده می‌شود و شمش فولادی متریال اولیه تولید لوله مانیسمان است.
• تفاوت مواد:
تفاوت لوله درزدار و مانیسمان از لحاظ خواص و کاربرد هم مشهود است. نوع درزدار به دلیل وجود درز جوش تحمل فشار کمتری دارد و از آن برای خطوط انتقال با فشار معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که لوله مانیسمان کاربردهایی در شرایط فشاری بالاتری دارد.
• تفاوت قیمت:
تفاوت لوله درزدار و بدون درز از لحاظ قیمتی به تفاوت در روش تولید آن‌ها بر می‌گردد. در یک حالت کلی لوله‌های مانیسمان به دلیل روش تولید پر هزینه تر گرانتر از انواع لوله درزدار هستند.
استاندارد لوله در اصل تعیین کننده ضخامت دیواره، قطر داخلی و خارجی و در نهایت وزن لوله بر اساس متر و یا اینچ می‌باشد. شما می‌توانید برای بررسی تمامی جداول وزن بر روی جدول وزنی در پاورقی سایت کلیک نمایید.

 

انواع لوله درزدار

 

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

مراحل تولید تسمه ماشین کاری

آیا استفاده از میلگردهای حرارتی ضرورتی دارد؟

سولجرها کجا استفاده می شوند؟

 

۱۴۰۰ سه شنبه ۱۹ مرداد
447بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر