اجزای سقف عرشه فولادی

اجزای سقف عرشه فولادی


سقف عرشه فولادی یک ورق فولادی شیاردار است که توسط تیرهای فولادی یا میله‌ها، پشتیبانی و تقویت می‌شوتد.

اولین باری که ورق گالوانیزه برای سقف مورد استفاده قرار گرفت تنها به عنوان قالب در جا استفاده می‌شد که انواع مختلفی از بتن مسلح بر روی آن‌ها قرار می‌گرفتند.

آنها برای حمایت از بتن یا لایه‌های عایق سقف استفاده می‌شوند.

سقف عرشه فولادی برای تهیه و تولید یک محصول ساختاری کارآمد و برای استفاده در سیستم‌های سقف و کف طراحی می شدند.

 

 

خرید عرشه فولادی

 

اجزای سقف عرشه فولادی

 

سقف کامپوزیت عرشه فولادی در مجموع شامل چهار نوع مصالح هستند که عبارتند از :


1_ورق فولادی
2_برشگیر
3_ میلگرد
4_ بتن

 

ورق فولادی:


ورق فولادی شاخص‌ترین مصالح این نوع سقف ها می‌باشند که برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه (هر دو طرف) با ضخامت‌های 0/8 تا 1/2 میلیمتر را به وسیله دستگاه‌های Rol Forming به روش نورد سرد (Cold Forming) به حالت موجدار شکل می دهند و به صورتی که در مقطع ورق حاصله هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده می‌شود. برای محاسبه مشخصات هندسی مقطع می‌بایست از ضخامت پوشش گالوانیزه (Zinc Coating) صرف نظر نمود ارتفاع ذوزنقه‌ها (عمق کنگره) حداکثر ۷۵ میلیمتر می‌باشند همچنین عرض متوسط کنگره‌های پرشده با بتن نمی‌بایست کمتر از ۵۰ میلیمتر می باشد.

 

برش گیر:

 

برشگیرها یا گل میخ‌های خاصی که در این نوع سقف استفاده می‌شوند به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا می شود، یکی دیگر نقاط قوت این نوع سقف محسوب می‌شود. قطر این برشگیرها حداکثر ۲۰ میلیمتر و ارتفاع آنها بسته به شکل ورق فولادی تغییر می کنند و در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق زوزنقه‌ای اندازه‌ گیری می‌شود که نباید کمتر از ۴۰ میلیمتر باشد.

این گل میخ‌ها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی خاصی که Stud Welder خوانده می‌شوند به بال تیرهای سازه‌ای جوش می‌شود. این فرآیند جوشکاری می‌تواند هم به صورت مستقیم روی بال تیر سازه‌ای انجام شود (Direct Attach Welding) و هم از روی ورق فولادی انجام گیرد (Through the Sheet Welding) قبل از قرارگیری گل میخ یک حلقه سرامیکی در محل جوش قرارمی‌گیرد که از حوضچه مذاب ایجاد شده در لحظه ایجاد قوس الکتریکی محافظت کرد.

 

ارماتور بندی:


آرماتوربندی در چهار مورد زیر می‌بایست اجرا شود:

۱- مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانه‌های ممتد و کنسول ها

۲- بارهای متمرکز یا بازشوها

۳- آرماتور حرارتی

۴- مقاومت در برابر لنگر مثبت در صورتی که از عملکرد کششی ورق فولادی صرف‌نظر می شود.

آرماتوربندی این سقف در صورتی که با استفاده از میلگردهای آجدار مرسوم و موجود در بازار صورت می گیرد تا حدودی وقت‌گیر (نسبت به سایر مراحل اجرای این نوع سقف) خواهد بود اما در صورت استفاده از مش‌های آماده (Fabric Reinforcement) این مرحله از اجرای سقف نیز با سرعت قابل قبولی صورت خواهد پذیرفت البته این مش‌های آماده باید مطابق با استانداردهای مربوطه ساخته شدخه و حمل و نصب گردند.

بتن:

مقاومت فشاری بتن مورد استفاده با توجه به اینکه از بتن سبک یا بتن معمولی استفاده کنند می‌تواند از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع متغیر باشد که با توجه به نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین می شود.

در هنگام محاسبه مشخصات هندسی مقطع باید حتما به جهت کنگره‌های ورق فولادی نسبت به تیر سازه‌ای موجود دقت کند چرا که در صورت عمود بودن کنگره‌ها بر تیر، از بتن موجود در زیر سطح فوقانی ورق ذوزنقه‌ای باید صرف‌ نظر کرد.

ضخامت دال بتنی در بالای کنگره روق ذوزنقه‌ای نباید از ۵۰ میلیمتر کمتر باشد. با توجه به این موضوع در صورت استفاده از ورق فولادی با ارتفاع حداکثر mm 75 مجموع ضخامت سقف mm125 خواهد بود.

یکی دیگر از راهکارهای سرعت بخشیدن به اجرای این سقف استفاده از بتن دارای فیبرهای پلیمری یا فولادی (Fibre Reinforced Concrete) کی باشند که با استفاده از آن می‌توان آرماتوربندی را در اکثر نقاط عرشه فولادی حذف کرد که البته تهیه، حمل و ریختن آن می‌بایست با دقت خاص و براساس آئین‌نامه‌های مربوطه باشد.

 

 

خرید عرشه فولادی

شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق آهن، بهترین ورق آهن و همچنین ارزان ترین ورق آهن با مشاوران آهن طهران تماس بگیرید.(02188772424)

همچنین می‌توانید برای خرید ورق آهن از طریق فروشگاه آهن طهران اقدام نمائید.

 

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

مزایا و معایب سقف عرشه فولادی

معرفی انواع ورق استنلس استیل

رنگ آمیزی حفاظ شاخ گوزنی به چه صورت می باشد؟

 

 

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۷ شهريور
398بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر