سقف کامپوزیت عرشه فولادی به چه شکل است؟

سقف کامپوزیت عرشه فولادی به چه شکل است؟


سقف کامپوزیت به سقفی گفته می‌ شود که از ترکیب بتن با فولاد ساخته می شود. مواد اصلی ساخت سقف کامپوزیت شامل بتن، تیرآهن، میلگردهای حرارتی و تیرهای فرعی هستند. بتن ‌ریزی در سقف کامپوزیت به صورتی اجرا می‌ شود که بتن به‌ عنوان عضو فشاری روی تیرآهن قرار گرفته باشد. میلگردهای حرارتی که در بتن قرار گرفته می ‌شوند در جهت مخالف تیرهای فرعی جای می ‌گیرند و ضمن جوش خوردن با آنها از ترک خوردن بتن جلوگیری می ‌کنند. تیرهای فرعی و پروفیل ‌های آهنی عضو کششی سازه به شمار خواهند رفت. لازم ‌به ‌ذکر است که برای یکپارچه کردن تیرها از برشگیرهایی که به آن ها گل میخ نیز گفته می ‌شود که در بتن مدفون شده باشند استفاده می شود. سقف کامپوزیت در انواع مختلفی ساخته می ‌شود و هر کدام به شرایط و نوع ساختمان مورد نظر بستگی دارد.

 

سقف کامپوزیت عرشه فولادی


سقف کامپوزیت عرشه فولادی

 

یکی از بخش های ساختمان که تاثیر فوق العاده ای در سرعت ساخت آن دارد سقف است. اگر دراجرای سقف از روش های نوین استفاده کنند ،پروژه در دوره زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا خواهد شد. سقف کامپوزیت عرشه فولادی یکی از روش های نوین هجرای سازه می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا برای خود کسب کرده است.

 

معرفی سقف عرشه فولادی

 

سقف عرشه فولادی با ورق گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از میلگرد و حذف قالب بندی اجرا می شود که وزن این سقف نسبت به سقف های مشابه حدود30 تا 60 درصدکمتر بوده است و سرعت اجرای این سقف حدود12 برابر بیشتر از سقف های معمولی مانند دال بتنی و تیرچه بلوک می باشند.

 

اجزای تشکیل دهنده سقف کامپوزیت عرشه فولادی :


1. ورق فولادی ذوزنقه ای شکل
2. برشگیر
3. آرماتور
4. بتن

 

ویژگی های سقف عرشه فولادی

 

– بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف ویکپارچه بوده است که پس از آن نیاز به کف سازی و پوکه ریزی نمی باشند وبا سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری می شوند.
– در این سیستم،قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد،حذف شدهی و اجرای سقف را با سرعت بالایی عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا نسبت به بتن ریزی تمام سقف وطبقات اقدام کنند.
– نصب ورقه ها بدون جوشکاری و فقط بامیخ های فولادی قابل انجام می باشد.
– در این سیستم امکان اجرای سقف و بتن ریزی در کلیه طبقات ساختمان های چند طبقه در یک زمان قابل انجام است.


مراحل اجرا


1) دپو و انتقال به طبقات :

 

ورق های کامپوزیت پس از انتقال به کارگاه و دپو در یک فضای کوچک، به کمک نیروی انسانی و بدون نیاز به ماشین آلات و تنها با کمک یک بالابر به تراز های مختلف طبقات منتقل خواهند شد.

 

2) جا گذاری عرشه های فولادی :

 

این عرشه ها شامل گیره های نر ومادگی هستند که براحتی توسط نیروی انسان نیمه ماهر در یکدیگر چفت می شوند و پس از این مرحله ، رفت وامد در طبقات بسیار ساده می شود و سرعت کار به طرز قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.


3) نصب میلگرد و گل میخ :

 

در محلی که عرشه های فولادی برروی تیرها قرار گرفته باشند،برای اتصال این دو،از گل میخ استفاده خواهد شد و این عمل باعث کاهش وزن تیرهای فولادی مصرفی می شود.


4) بتن ریزی :

 

س از اتصال میلگردها، بتن ریزی انجام می شود و همچنین ضخامت کم دال و یکنواختی سطح صفحات موجب خروج سریع هوا و ساده تر شدن عملی می شود.

 

مزایای سقف کامپوزیت

 

عدم استفاده از بتن کششی و استفاده از فولاد به‌ عنوان عضو کششی که می تواند باعث سبک شدن وزن سقف شود.امکان اجرای چند سقف به ‌طور همزمان اگر نیاز به شمع‌ بندی وجود نداشته باشد قابل اجرا است.
به‌ دلیل مرکب بودن سقف از فولاد کمتری در آن استفاده می‌ شود.
بالا بودن استحکام سقف در صورت بتن ‌ریزی اصولی تر است.
عدم نیاز به بلوک سفالی بین تیرآهن و بتن
استفاده از فضای خالی بین بتن و تیرآهن برای تاسیسات مختلف مثل آب، برق و گاز.
عایق صوت و حرارت بودن سقف به ‌دلیل فضای توخالی بین بتن و تیرآهن.

 

معایب سقف کامپوزیت

 

پایین بودن سرعت اتمام پروژها به ‌دلیل ریزه ‌کاری های مختلف نظیر اجرای سقف کاذب و غیره. مناسب نبودن این سقف برای پروژه‌ های مسکونی به ‌دلیل لرزش زیاد این سقف؛ مگر اینکه سقف به روش شمع‌ بندی اجرا کنند که در این ‌صورت هزینه و زمان بیشتری باید صرف شود. هزینه تمام شده سقف کامپوزیت به نسبت بقیه سقف ‌ها بیشتر بوده است و دلیل آن نیاز به کاذب ‌سازی سقف در نظر گرفته می‌ شود.

 

 

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران

اجزای سقف عرشه فولادی

رنگ آمیزی حفاظ شاخ گوزنی به چه صورت می باشد؟

معرفی انواع ورق استنلس استیل

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۲۱ شهريور
526بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر