خواص و قیمت ورق استیل 430 و 304

خواص و قیمت ورق استیل 430 و 304

فولادهای ضد زنگ در ظاهر مشابه یکدیگر هستند، ولی دارای خواص مختلفی هستند. دو فولاد ضد زنگ که دارای این شرایط استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ هستند.

 

ویژگی‌های گرید ۴۳۰ و ۳۰۴

 

ویژگی‌های استیل ۴۳۰

 

فولاد ضد زنگ گرید ۴۳۰، متعلق به گروه فولادهای فریتی هستند. این گرید یک فولاد غیر سخت شونده و حاوی کروم بوده است. این فولاد به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری خوب آن و همچنین خواص مکانیکی پرکاربرد آن ، فولادی شناخته می شود.
این فولاد به دلیل مقاومت در برابر اسید نیتریک در کاربردهای شیمیایی خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد ضد زنگ گرید ۴۳۰F معمولاً به شکل میله‌ای تهیه و تولید می شود. این گرید در ماشین‌های پیچ اتوماتیک مورد استفاده قرار گرفته اند.
فولاد ضد زنگ گرید ۴۳۴ دارای خواص مشابه با گرید ۴۳۰ است؛ اما بر پایه مولیبدن آن است که مقدار مولیبدن باعث افزایش مقاومت به خوردگی آن ها می شود.

 

ویژگی‌های استیل ۳۰۴

 

فولاد ضد زنگ گرید ۳۰۴، یک گرید استاندارد “۱۸/۸” است. حتی اگر طیف گسترده‌ای از فولادهای زنگ نزن دیگر نیز در دسترس باشد؛ این فولاد متنوع ‌ترین و پرکاربردترین فولاد ضد زنگ موجود هست که لازم به ذکر است این فولاد، دارای ویژگی‌های عالی در شکل گیری و جوشکاری هستند.

 

استنلس استیل ۳۰۴

 

ساختار متعادل آستنیتی فولاد ضد زنگ گرید ۳۰۴ این امکان را برای فولاد فراهم می سازد که حتی بدون عملیات آنیل کردن، آن را بدون هیچ محدودیتی شکل دهیم. به همین جهت از این فولاد، در ساخت قطعات ضد زنگی که نیاز به شکل گیری دارند؛ مانند سینک ، لوازم استوانه‌ای توخالی و ماهی تابه، بسیار استفاده می‌شود؛ که برای این قبیل کاربردها ، استفاده از انواع خاص ” ۳۰۴DDQ ” که به (Deep Drawing Quality) معروف هستند، بسیار رایج است. گرید ۳۰۴ می‌توان به‌آسانی در تجهیزات مختلفی برای کاربردهای صنعتی ، معماری و حمل و نقل به عنوان مانع یا غلتک به کار برده شوند.

همچنین این فولاد، از ویژگی‌های جوشکاری عالی نیز برخوردار است. هنگام جوشکاری بخش‌های نازک ، به عملیات بازپخت پس از جوشکاری لازم نیست. گرید L304 ، گونه کم کربن فولاد ۳۰۴ ، نیازی به بازپخت پس از جوش ندارد.
گرید H304 گونه پرکربن این فولاد می‌باشد؛ که در دماهای بالا کاربرد فراوانی دارد. ساختار آستنیتی نیز به این گریدها، حتی در دماهای بسیار پایین (دمای کرایوژنیک)، چقرمگی عالی می‌دهد.


مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰

 

در ادامه مطلب به مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ خواهیم پرداخت: در استیل ۳۰۴ و ۴۳۰، آلیاژ های فولادی زنگ نزن را به کار می برند‌. میان این دو مجموعه از فولاد زنگ نزن چندین تفاوت وجود دارد که شامل:

 

میلگرد استیل 304

لوله استیل صنعتی 304

 

تلفیق شیمیایی متفاوت

 

از مهم ترین تفاوت این استیل های۳۰۴ و ۴۳۰، گرید ۳۴ حاوی پایداری ۱۸ درصد کروم و پرتو نرم ۸ درصد نیکل می باشد که تلفیق کروم و نیکل ، بیشترین زنگ زدگی و حفاظت در مقابل فرسودگی را مهیا می سازد.
آلیاژ ۴۳۰ دارای ۱۸ درصد کروم می باشد و فاقد نیکل می باشد. استقامت مطلوبی در مقابل فرسودگی و زنگ زدگی دارد. اما ظاهری مطلوب نظیر ۳۰۴ ندارد.

 

مغناطیس متنوع


از تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ می توان به مغناطیس متنوع اشاره کرد. درجه ۴۳۰ SS یک آلیاژ فریتی است بدین مفهوم که به صورت پیش فرض مغناطیسی می باشد.

 

ماشینکاری متنوع


نیکل و کروم اکثرا در آلیاژ فولاد مبنا، پایدار تر و سخت تر می باشند. به مین دلیل قیمتی تر است. در این صورت گرید ۴۰۳ تقریبا سخت و ۳۰۴ ساده تر می باشد.

 

هزینه مختلف


از دیگر تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ می توان قیمت آنها اشاره کرد. رایج ترین و گران بها ترین نوع فولاد استیل ۳۰۴ ولی مشهور ترین و ارزان ترین استیل ۴۳۰ می باشد.

 

بعضی از پروگرام های متنوع


گونه گرید ۴۳۰ فولاد زنگ نزن برای ساخت بی عیب و نقص خودرو، داخل خشک کن لباسشویی و ظرفشویی کاملا مطلوب می باشند. سازندگان ۳۰۴ فولاد زنگ نزن را در ساخت سینک های آشپزخانه، ابزار آلات پردازش مواد غذایی، ضد تپه ها و دیگر ابزار آلاتی که به صورت دقیق در معرض پیرامون های خوردگی واقع می شوند، به کار برد.

در مجموع استیل ۳۰۴ همواره گزینه مطلوبی در بیشتر برنامه های عملی بوده است با این وجود ۴۳۰ یک جانشین مطلوب و مقرون به صرفه است که احتیاج به استقامت در مقابل مسیر ساخت خود دارد.

 

 

 

شما عزیزان میتوانید برایه اطلاع قیمت ورق‌استیل ، بهترین ورق استیل و همچنین ارزان ترین ورق استیل با مشاوران آهن طهران تماس بگیرید.

همچنین می توانید برای خرید ورق استیل از طریق فروشگاه آهن طهران می توانید برای خرید اینترنتی ورق استیل خود اقدام نمائید.

 

 

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

 

سقف کامپوزیت عرشه فولادی به چه شکل است؟

اجزای سقف عرشه فولادی

رنگ آمیزی حفاظ شاخ گوزنی به چه صورت می باشد؟

 

۱۴۰۰ سه شنبه ۲۳ شهريور
275بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر