مقایسه ورق استیل نگیر و ورق استیل بگیر

مقایسه ورق استیل نگیر و ورق استیل بگیر

تعداد بیشماری از انواع ورق استیل بگیر و نگیر در جهان وجود دارد که هر کدام با فرمول شیمیایی خاص و خواص و مشخصات مربوط به خود تهیه و تولید می‌شوند. این ورق‌ها بسته به نوع خواصی که دارند کاربردهای مختلفی نیز در صنعت داشته که صنعت کاران با شناخت این مشخصات بهترین آن‌ها را برای استفاده در نظر می گیرند. دسته بندی‌های مختلفی نیز برای انواع ورق استیل تعریف شده است که هر کدام از این دسته بندی‌ها بسته به نوع کارکرد و عملکردی که آن‌ها از خود نشان می‌دهند، درج شده اند.

 

ورق استیل

 

در یکی از رایج ترین دسته بندی ها، ورق استیل به دو دسته ورق استیل بگیر و ورق استیل نگیر تقسیم می‌شود، که در این مقاله قصد داریم با معرفی این دو نوع دسته بندی و بیان تفاوت‌های آنها، رایج‌ترین ورق‌های استیل بگیر را به همراه کاربرد هر یک، توضیح دهیم. مقاطع فلزی با فرمولاسیون بسیار خاص و ویژه‌ای در قطعات مختلف ساخته می شوند که به آن‌ها ورق استیل یا فولاد زنگ نزن می‌گویند. تفاوت‌های اصلی در ساختار و مشخصات و قابلیت‌های آن‌ها هستند که میزان هر آلیاژ به کار رفته برای تولید ورق استیل برای استحکام کششی، نقطه ذوب، مقاومت در برابر اکسیداسیون و مقاومت در برابر خوردگی خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب نمونه مناسب برای هر صنعتی بسته به ویژگی‌های مورد نیاز آن صنعت بوده.

 

خرید ورق استیل بگیر و استیل نگیر

 

ورق استیل بگیر و نگیر و تفاوت‌های آن‌ها

 

هزاران آلیاژ مختلف برای تولید ورق استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همه آن‌ها در یک دسته بندی به دو نوع ورق استیل بگیر و ورق استیل نگیر تقسیم بندی می ‌شوند. البته دسته بندی‌ها و موارد مختلف دیگری از آن ها نیز در بازار موجود است که به نسبت دو دسته ورق استیل بگیر و نگیر کمتر کاربرد داشته آند و این دو نوع پرکاربردترین انواع ورق استیل در صنایع مختلف هستند.
تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر را درصد یک ماده به کار رفته در آن‌ها تعیین می کند. ورق استیل نگیر در فرمولاسیون خود دارای کروم بسیار بالایی بوده است و در عوض ورق استیل بگیر این ماده را کمتر در ساختار خود داراست. بگیر و نگیر بودن این دو نوع استیل نیز به دلیل خاصیت مغناطیسی آن‌ها تعریف می‌شوتد. ورق استیل بگیر خاصیت مغناطیسی داشته و توسط آهنربا جذب می‌شود اما نوع نگیر توسط آهنربا جذب نشده و خاصیت مغناطیسی ندارد.


لوله های ساخته شده از ورق استیل نگیر

 

ورق استیل نگیر در 6 گروه تقسیم بندی می‌شود:

 

1. ورق استیل 304 (و 304L)
2. ورق استیل 316 (و 316L)
3. ورق استیل 321
4. ورق استیل 309S
5. ورق استیل 310S
6. ورق استیل 4841

ورق استیل بگیر نیز در 3 گروه زیر تقسیم بندی می‌شوند :


1. ورق استیل 430
2. ورق استیل 410
3. ورق استیل 420


کاربردهای ورق استیل نگیر

 

ورق استیل بگیر نسبت به رقیب خود دارای قیمت‌های پایین تری بوده و به دست مصرف کننده می‌رسد. انواع مختلف این ورق که در بالا به آن‌ها اشاره شد هر کدام به فراخور مشخصاتی که دارند، در صنایع مختلفی مانند تولید برخی از قطعات خودرو، وسایل فلزی غذاخوری، دکل‌های نفتی و از این قبیل موارد استفاده دارند.


تفاوت قیمت در استیل بگیر و نگیر :

 

قیمت ورق استیل بگیر در مقایسه با قیمت ورق استیل نگیر با اختلاف بسیار ناچیزی بیشتر می باشد. و در دسته بندی کلی ورق های بگیر کاربردی تر می باشند.
در بسیاری مواقع و در جهت مصارف مختلف انواع ورق استیل ضد زنگ فریتیک بگیر می باشند زیرا در ترکیب شیمیایی آن‌ها مقادیر فراوانی فریت موجود است. لازم به ذکر است که بیان نمود ترکیب فریت از عناصر دیگر و آهن می باشد. در واقع ترکیب ساختار کریستالی فریتیک با آهن سبب تولید ورق های ضد زنگ بگیر فریتی است.
به بیان دیگر ساختار دانه ای یا کریستالی فریتیک به این نوع ورق ها خاصیت مغناطیسی خوبی می دهد. قطعاً ورق های فریتیک به کمک عملیات حرارتی سخت پذیر می شوند همچنین نسبتاً مقاومت بسیار بالایی در مقابل ترک خوردگی و استرس بیشتری دارند.

 

جمع بندی و نتیجه گیری در خصوص ورق استیل بگیر و نگیر

 

ورق استیل با توجه به میزان آلیاژهایی که در خود دارا هستند، انواع مختلفی داشته و ورق استیل بگیر که خاصیت جذب شدن توسط آهنربا را دارا هستند، یکی از انواع پرکاربرد این ورق در صنعت است. شناختن جزئیات و ویژگی‌های هر کدام از انواع ورق استیل بگیر می‌تواند در انتخاب بهینه آن‌ها در صنایع مختلف تاثیرگذار باشد و ایمنی و کاهش هزینه‌ها را با هم برای صنعتگران به ارمغان آورد.

 

خرید ورق استیل بگیر و استیل نگیر

 

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

آشنایی با پرفروش ترین ورق های استیل و کاربردهای آنها

کارایی گل نرده و شاخه گوزنی

خواص و قیمت ورق استیل 430 و 304

۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ شهريور
386بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 384 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1419 بیشتر