تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربردهای تیرآهن

تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربردهای تیرآهن

تیرآهن هاش در واقع پروفیل نورد شده‌ای است که در سایز ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر و با طول ۱۲ متر تولید می‌شود و نسبت به تیرآهن‌های معمولی بال‌ بلندتر و پهن‌تری دارد و به همین خاطر به آن‌ها تیرآهن بال‌پهن هم گفته می‌شوند.
شکل ظاهری هاش شبیه به H انگلیسی هستند و اندازه بال و ارتفاع آن تقریبا برابر هستند که همین امر سبب شده این محصول، از استحکام بالایی بهره‌مند شود. قیمت تیرآهن هاش به نوع آهن، کیفیت و خلوص آن بستگی دارد و با توجه به اینکه سهم زیادی از تیرآهن‌های هاش موجود در کشور، در بازار خارجی تولید می‌شوند، به نوسانات ارز نیز واکنش نشان می‌دهد.
تولیدات این محصول تحت سه استاندارد st37، st44 و st52 انجام می‌شود که استاندارد st44 از انواع دیگر آن متداول‌تر است.
در بازار داخلی، ذوب آهن اصفهان با تلاش‌های بسیار توانسته به تولیدکنندگان تیرآهن هاش بپیوندد و اکنون در سه سایز این محصول را تولید می‌کند. البته که هنوز این کارخانه در ابتدای راه است و مسیر پر پیچ و خمی در پیش‌روی خود برای رقابت با تولیدکنندگان خارجی این محصول می‌بیند، اما می‌توان امیدوار بود که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد خودکفایی در تولید تیرآهن هاش داشته باشیم.

 

 انواع و کاربردهای تیرآهن در آهن طهران

انواع هاش


تیرآهن هاش یا بال‌پهن در دو نوع سبک و سنگین به بازار عرضه می‌شود و تفاوت اصلی در میزان ضخامت آن‌ها است.

 

تیرآهن هاش سنگین:

 

این نوع تیرآهن را با نام‌های IPBV یا HEB هم می‌شناسند. ضخامت بال‌های هاش سنگین نسبت به هاش سبک بیشتر است. همچنین این تیرآهن جزو پرفروش‌ترین تیرآهن‌های دنیا محسوب می‌شوند.
تیرآهن ‌هاش سبک: IPBL

یا HEA نام‌های دیگری هستند که برای تیرآهن سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند و ضخامت بال‌ آن‌ها نسبت به هاش سنگین کمتر است. این نوع از هاش در شرکت ذوب آهن هم تولید می‌شوند.
علاوه بر ضخامت، تیرآهن‌های سبک و سنگین در وزن هم با یکدیگر اختلاف دارند. وزن تیرآهن‌های هاش به ضخامت بال‌ها، جان و طول مقطع آن‌ها بستگی دارد. برای به دست آوردن وزن هر کدام از آن‌ها می‌توانید یک کیلو از محصول را در طول شاخه که معمولا ۱۲ متر است ضرب کنید یا به جدول وزن تیرآهن مراجعه کنید و علاوه بر وزن، ویژگی‌هایی همچون ضخامت جان (منظور از جان، ورق ضخیمی است که بین بال‌های تیرآهن قرار گرفته است)، طول جان، شعاع، ضخامت بال و طول بال را مشاهده می کنید.

 

تفاوت تیرآهن و هاش


تیرآهن‌های معمولی تفاوت‌های زیادی با تیرآهن‌های هاش دارند. بیشترین و واضح‌ترین تفاوت آن‌ها مربوط به شکل ظاهری می‌شود، جایی که تیرآهن‌های معمولی به شکل I انگلیسی و تیرآهن‌های هاش به شکل H انگلیسی هستند و به دلیل نسبت اندازه بال به اندازه جان مختلفی که در این دو نوع وجود دارد، این تفاوت پدیدار شده هستند.
کاربردها جایی است که تفاوت بعدی این دو نوع تیرآهن با یکدیگر رقم می‌خورد و این اختلاف به دلیل محدودیت طول ساخت در تیرآهن‌های معمولی و همچنین استحکام بیشتر تیرآهن هاش به وجود آمده است.
تیرآهن‌های معمولی مدت‌هاست که دیگر در ستون‌ها کاربردی ندارند و همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، تیرآهن هاش به خاطر مزایایی که دارد بیشتر در ستون‌ها و سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مورد بعدی که تیرآهن‌های معمولی و هاش در آن با یکدیگر متفاوت هستند، مقدار باری است که تحمل می کنیم.
که همانطور که بارها گفته شد، تیرآهن هاش قدرت و استحکام بیشتری به دلیل شکل ظاهری خود دارد و همین امر باعث می‌شود مقدار بار بیشتری را بتوانند تحمل کنند. همچنین معمولا تیرآهن‌های I شکل با استاندارد چین و روسیه ولی تیرآهن‌های H با استاندارد اروپا در بازار موجود است.
کاربرد تیرآهن هاش
• ساختمان سازی
• پل سازی
• اسکله سازی
• پالایشگاه
• کشتی سازی
• سد سازی
• ساخت تیر و خرپا

 

مزایای استفاده از تیرآهن هاش

 

• به دلیل بزرگتر بودن سطح مقطع تیرآهن های هاش و همچنین برابر بودن پهنای بال با ارتفاع تیر، می توان از آن ها به عنوان ستون و یا تکیه گاه عمودی استفاده کرد و اینکه در برابر رانش زمین، حرکات زمین و همچنین نیروهای برشی و خمشی مقاومتر هستند.
• سرعت نصب آن ها، در سازه ها بالا است در نتیجه سرعت تکمیل پروژه افزایش می یابند.
• فضای کمی را اشغال می کند.
• سهولت کاربرد در ارتفاع از دیگر مزایای آن به حساب می آید که می توان در اندازه های متفاوتی ساخته شود. به دلیل امکان استفاده در طول های بلند، تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن I کاربرد بیشتری دارد. تیرآهن نوعI تا طول ۳۰متر می تواند کاربرد داشته باشد اما تیرآهن هاش تا طول های 100متر نیز کاربرد دارند.
• امکان استفاده از قطعات پیش ساخته وجود دارد.
• کاهش ضریب خطا و سازه ای یکنواخت.
• کاهش هزینه های عملیاتی.
• کاهش میزان مصرف آهن.

 

معایب استفاده از تیرآهن هاش

 

• کاهش مقاومت فولاد در دماهای بالا
• مخارج حفاظت در برابر خوردگی
• پرهزینه بودن انجام آزمایش جوش

 

 انواع و کاربردهای تیرآهن در آهن طهران

 

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

عوامل موثر در قیمت میلگرد و نکات مهم در خرید آن
خرید تیرآهن به صورت کیلویی است یا شاخه ای؟
با انواع و کاربردهای میلگرد آشنا شوید.

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۱۱ مهر
413بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر