روش‌های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل

روش‌های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل

از آن جا که هر کارخانه ای دارای علامت اختصاری و مشخصاتی بر روی محصولات خود می باشد، هنگام خرید میلگرد میبایست به این علایم توجه کنید تا از خرید محصولات تقلبی و جعلی در امان باشید. علامت های حک شده روی بدنه میلگرد جدای از مشخص نمودن نام کارخانه، ممکن است روش تولید آن را نیز نشان دهد.
توجه داشته باشید این علامت باید به صورت برجسته روی بدنه حک شده باشند. حک شدن علایم با سنبه و موارد از این دست که به صورت دستی انجام می شود خود گواه بر تقلبی بودن بار محسوب می شوند

 

خرید میلگرد از آهن طهران

علائم اختصاری میلگرد


برای مثال :
SA : میلگرد آجدار ۵۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار مرکب
CT: میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آجد: آجدار جناغی
CU : میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار جناغی
T :میلگرد آجدار ۳۶۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آج: آجدار مارپیچ
JU : میلگرد آجدار ۳۴۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: و آجدار مارپیچ
اعداد ۵۰۰،۴۰۰ و ۳۴۰ بیانگر حداقل میزان تنش کششی میلگرد در حالت تسلیم است. برای مثال بر روی میلگردی NFG CO UJ درج شده است. NFG نام شرکت تولیده کننده (مجتمع فولاد نورد گیلان) و UJ یعنی دارای آج مارپیچ با تنش ۳۴۰ و نوع A3 هستند.


پلاک شناسایی


یکی از ساده ترین و سطحی ترین روش شناخت میلگرد وجود پلاک های نصب شده بر روی بندل می باشد. این پلاک نماد و هویت محصول را معرفی می کند و به صورت ورق فلزی یا برچسب روی محصول نصب می شود. بر روی این پلاک مواردی نظیر تاریخ تولید، شماره شناسایی محصول، وزن بندل، گرید، استانداردهای کسب شده و … درج می شود که خریداران می توانند به صورت فوری از این ویژگی ها مطلع بشوند.

 

وزن میلگرد


جدول اشتال میلگرد مرجع وزنی برای این محصول به شمار می رود. معمولا کارخانجات معتبر نظیر ذوب آهن اصفهان محصولات خود را منطبق بر جدول وزن اشتال تولید می شود. میلگردهای متفرقه در هر شاخه اختلاف وزنی زیادی با نمونه استاندارد دارند. هرچند خریداران به دنبال محصول سبک تر هستند تا بهای کمتری پرداخت کنند اما شاخص وزن یکی از استانداردهای مهم در آهن آلات محسوب می شود که نباید به بهانه ارزانی آن را نادیده بگیریم.

 

رنگ میلگرد


اصولا میلگرد مرغوب که از کارخانه خارج می شود به رنگ تیره و مشکی می باشد. در نظر بگیرید که رنگ میلگرد ممکن است بر اثر رطوبت و آب باران به زرد تغییر کند. این رنگ همان زنگار است که اگر در مدت کوتاه صورت گرفته باشد و در عمق پروفیل وارد نشده باشد خللی در کار ایجاد نمی شود.

خرید میلگرد متفرقه ایرادات دیگری نیر دارد. در هر بندل میلگرد متفرقه و نامعلوم امکان وجود میلگرد نرمال یا کمتر از ۱۲ متر وجود دارند.

 

برگ آنالیز میلگرد


هر محصول فولادی که استاندارد باشد برگه ای تخت عنوان برگ آنالیز به همراه خود دارد که مشتری در هنگام خرید می تواند آن را رویت نماید. این برگه آزمون ‌کوانتومتری و تاییده آزمایشگاهی می باشد که شامل درصد ترکیبات میلگرد است. مواردی همچون استحکام کششی، ازدیاد طول و وزن دقیق نیز شامل این آنالیز هستند. محصولات معتبر و استاندارد حتما چنین برگه ای در هنگام خرید دارند و خریدار می تواند آن را از فروشنده درخواست کند. برگ آنالیز محصول از مهمترین روش های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل است.

 

خرید از شرکت های معتبر


مهمترین مسئله در خرید میلگرد رجوع به فروشگاه یا شرکت های مطمئن و با سابقه است. طبیعتا مغازه های خرده فروشی امکان تهیه صورت های سنگین آهن آلات را ندارند و به دلیل وجود حاشیه سود بالا در این خریدها امکان قرار دادن بار نامرغوب در لابلای بندیل ها وجود دارند.
شرکت آهن طهران با سابقه درخشان خود در بازار آهن آلات و با کادری مجرب به شما مشتریان گرامی این اطمینان خاطر را می دهد که کلیه مقاطع فولادی از معتبرترین برندها و منطبق با درخواست خرید شما تحویل داده شود.

 

نحوه تشخیص میلگرد تقلبی و اصل

مطالب مرتبط با سایت آهن طهران:

تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربردهای تیرآهن
عوامل موثر در قیمت میلگرد و نکات مهم در خرید آن
خرید تیرآهن به صورت کیلویی است یا شاخه ای؟

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۱۱ مهر
435بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر