ورق روغنی چیست و کاربردهای آن

ورق روغنی چیست و کاربردهای آن

برای به دست اوردن اطلاعات درباره ی ورق های روغنی و انواع انها و نحوه ی خرید ورق روغنی سایت آهن طهران را دنبال کنید
ورق های روغنی در بازار تجاری به ورق سرد معروف بوده و ویه دلیل شکل ظاهری اش به این نام معروف است. ورق روغنی توسط نورد سرد تولید می گردد و پس از تولید به دلایل مختلفی که مهمترین آنها جلوگیری از زنگ زدگی میباشد روغنکاری می شود. به طور کلی در صنعت فولاد به ورق هایی که با نورد گرم تولید می شوند ورق سیاه و به ورق های تولیدی با نورد سرد ورق روغنی گفته می شود. همچنین این ورق ها پایه ساخت ورق گالوانیزه می باشند


روش تولید ورق های روغنی


در فرایند تولید ورق روغنی با استفاده از نورد سرد، ورق فلزی در دمایی بین دمای اتاق (25درجه) و دمای ۲۰۰ درجه قرار می‌گیرد. این دما برای فلزات جزو دماهای پایین محسوب می‌شود. سپس با فشار بسیار زیادی که به ورق وارد میشود بین غلتک‌ها عبور می‌کند. با این کار ضخامت ورق کاهش پیدا می‌کند اما بر خلاف انتظار عموم در این فرایند استحکام و دوام ورق بیشتر شده تحمل فشار بیشتری پیدا می‌کند

 

قیمت ورق روعنی از آهن طهران
انواع ورق های روغنی


با توجه به آلیاژ استفاده شده و همچنین عملیات حرارتی در ورق های روغنی انها را به سه دسته ی

معمولی: st12
نیمه کشش: st13
فوق کشش: st14
تقسیمم میکنند
هر کدام از این ورق ها دارای آستانه مقاومت و کشش متفاوتی هستند و بر همین اساس نیز قیمت ورق روغنی در انواع مختلف آن متفاوت است.


کارخانجات تولید کننده ی ورق های روغنی

ورق روغنی فولاد مبارکه
ورق روغنی هفت الماس
فولاد درخشان
فولاد غرب
قزاق
کره
چین
ایثار هند


کاربرد ورق روغنی در صنایع مختلف


این محصول کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد که به از جمله ی انها می‌توان استفاده از ورق‌های روغنی در صنعت اتومبیل سازی را اشاره کرد. در این صنعت برای تولید فیلترهای اتومبیل از ورق روغنی با قابلیت فوق کشش استفاده می‌شود. همچنین در ساخت گل گیر های اتومبیل نیز از ورق‌های ST13 همان ورق روغنی نیمه کشش استفاده می‌شود. برای تولید قطعات تحتانی(زیرین) اتومبیل‌ها نیز در بیشتر موارد از ورق روغنی با قابلیت ضد سایشی استفاده می‌شود.
در صنعت لوازم خانگی ورق روغنی بیشتر درساخت و تولید اجاق گازهای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت صفحات فلزی لعاب گیر در گازهای خانگی از ورق‌های لعاب پذیر استفاده می‌شود. علاوه بر این درصنعت ساختمان سازی نیز ورق های روغنی برای ایجاد سازه هایی بسیار عظیم و قدرتمند که نیاز به تحمل وزن بالایی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
همچنین به دلیل داشتن سطحی صاف و صیقلی از ورق روغنی برای نقاشی قطعات صنعتی مختلف نیز استفاده می‌شود. سطح یک‌دست این ورقه فرایند رنگ زدن قطعات را با کیفیت و دقت بالاتری مواجه میکند .
از جمله دیگر کاربردهای ورق روغنی که می‌توان به آن ها اشاره کرد شامل استفاده در صنعت رادیاتورسازی، ساخت بشکه، مخزن فلزی، ساخت پنل های غیر انعطاف پذیر، ساخت انواع قفسه ها هستند
مبلمان فلزی
یکی از بیشترین کاربردهای ورق های روغنی ساخت وسایل فلزی است که معمولاً در ادارجات مورد استفاده قرار می گیرند
لوله های اگزوز
لوله اگزوز خودرو ها غالبا از جنس ورق های روغنی است
کمدها
اکثرقفسه های موجود در مدارس از جنس ورق های روغنی است


مزایای ورق روغنی چیست؟

 

با توجه به خصوصیات فنی و همینطور ظاهر زیبا و بهتر ورق روغنیدر مقایسه با به ورق سیاه، از ورق های روغنی در مواردی که احتیاج به دقت فنی بالا دارند یا در مواردی که ظاهر محصول دارای اهمیت باشد استفاده می شود. یکی ازبهترین مزایای ورق روغنی که مورد توجه مصرف کنندگان است استفاده از ان در مواردی که نیاز به دقت وظرافت بیشتری است.
با توجه به مشخصات فنی ورق روغنی می توان فهمید که ورق های روغنی از نظر خصوصیات فیزیکی به طور معمول محکم تر و مقاوم تر از ورق های سیاه استاندارد هستند. به دلیل اینکه فولاد در دماهای پایین تری شکل داده شده مقاومت در برابر کشش گسیختگی و مقاومت در برابر تغییر شکل همگی افزایش می یابند. به طور کلی ورق های روغنی مقاومت بالاتری نسبت به ورق های سیاه دارند. همچنین بعد از فرآیند ساخت شکل فیزیکی خود را از دست نمی دهند.

 

 

قیمت ورق روعنی از آهن طهران

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

روش‌های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل
تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربردهای تیرآهن
عوامل موثر در قیمت میلگرد و نکات مهم در خرید آن

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۲۵ مهر
386بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 383 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1419 بیشتر