آشنایی باکاربردهای ورق های فولادی سیاه

آشنایی باکاربردهای ورق های فولادی سیاه

ورق فولادی سیاه (نورد گرم) که نام انگلیسی ان  شناخته می شوند که در صنایع مختلفی ازجمله ساختمان سازی کاربرد دارد.از این نوع ورق، دیگر ورق های فولادی را تولید می کنند و قیمت ورق سیاه در صنعت ساختمان سازی بیشترین تاثیر را دارد.

 

ورق سیاه چیست؟

 

ورق سیاه که به ان ورق گرم نیز گفته می شودکه دلیل این نامگذاری عملیات نورد گرم میباشد غالبا در سه دسته

St22

St52

St33

.تقسیم بندی میشوند

دلیل این تفاوت میزان کربن به کار رفته در هر قسمت میباشدهر مقدار عنصر کربن ورق سیاه بالاتر باشد ورق مقاوم تر و خشک تری تولید می شود

فرایند تولید ورق سیاه در سه مرحله اصلی دارد. تختال ماده اصلی تولید ورق گرم می باشد. ابتدا تختال تحت حرارت ذوب می شود، در مرحله دوم با فرآیند ریخته گری مداوم تختال مذاب توسط نورد به رول تبدیل می گردد و در مرحله ی آخربا استفاده از فشار آب سطح ورق شسته می شود که به این مرحله  تثبیت پوسته یا سرد شدن ورق نیز میگویند این نوع ورق فولادی معمولا در ضخامت های ۲ تا ۱۰ میلیمتر تولید می گردد.

 

قیمت ورق سیاه از آهن طهران

کارخانه های تولید ورق سیاه در ایران

 

از جمله کارخانه هایی که نیاز عمده ی کشور و همچنین کار صادرات به کشورهای هسایه را دردستور کار خود قرار داده کارخانه ی فولاد مبارکه ی اصفهان میباشد. کارخانه سبا، گیلان و اکسین نیز دیگر کارخانه های تولید ورق گرم در ایران می باشند.

 

کاربردهای ورق سیاه

 

ورق سیاه در صنعت کاربرد های گسترده ای دارد. یکی از کاربردهای اصلی این ورق، تهیه مواد خام برای بسیاری از محصولات صنعتی، تولید ماشین آلات صنعتی، مخازن و انواع پروفیل ها است. از این ورق ها در تولید تانک و مخازن خاص و ساخت سازه ها و ماشین آلات عظیم نیزاستفاده می شود. صنایع عظیمی همچون ساختمان سازی، خودرو سازی، کشتی سازی  تولید تجهیزات کشاورزی، ساخت رینگ چرخ و صنایع سنگین فلز نیز از این ورق ها استفاده می کنند. از دیگر کاربرد ورق سیاه می توان به پروژه های عظیمی مانند پتروشیمی وساخت مخازن عظیم، ساخت سوله های عظیم اشاره کرد و ساخت سازه های مختلف...

این نوع ورق فولادی در فرآیندهای مختلف به ورق روغنی، ورق گالوانیزه، اسید شو و قلع اندود تبدیل می گردد.

 

ضخامت و عرض ورق های سیاه

 

معمولا ورق های  سیاه در ضخامت های بالای ۲ میلی مترتولید و عرضه می گردد اما در ضخامت های ۸/۱ و ۵/۱ نیز عرضه می گردد یکی از پر کاربردترین محصولاتی که ورق ۵/۱ و ۸/۱ مصرف دارد در تولید لوله و پروفیل و تولید انواع بیل، تولید فرقان و .... می باشد

ورق سیاه ۲ میل کاربردهای فراوانی از جمله ساخت کشتی وتولید لوله ی پروفیل و ... دارد

همچنین ورق سیاه در ضخامت های ۲ میل،۳/۲ میل، ۵/۲ میل، ۳ میل،۳/۳ میل، ۴ میل، ۵ میل عرضه می گردد. عرض ورق سیاه عموما  در دو سایز ۱۰۰۰ میلی متر و ۱۲۵۰ میلیمتر تولید می شود. ورق سیاه نیز در سایزهای بالای ۵ میل نیز یافت می شود که عمدتا  فولاد اکسین اهواز این نوع ضخامت ها را تولید می کند

 

تولید ورق سیاه

 

برای تولید ورق سیاه ابتدا پودر سنگ آهن از معادن سنگ آهن استخراج میشود و بعد پودر سنگ آهن در کارخانه به گندله تبدیل میشود. گندله(کلوخه) گوی هایی متخلخل هستند که حدودا یک تا ۱.۵سانت قطر انها میباشد و یکنواخت هستند که در ابتدا خام هستند و استحکام کمی دارند و که با خشک و پخته شدن سخت ومحکم میشوند

مرحله گندله خام تا پخته شدن همان تبدیل مگنتیت به هماتیت است. گندله به آهن اسفنجی تبدیل می گردند و بعد از آن در کوره های قوس الکتریکی ذوب میشوند و فولاد مذاب تولید میشود، فولاد مذاب تبدیل به تختال میشود. تختال تولید شده سرد میشود وتبدیل به نورد می گردد که به صورت ورق فلزی شیت و یا به صورت کلاف رول در می آید.

 

نحوه ی خرید و فروش ورق سیاه

 

بورس ایران یکی از محل های فروش ورق سیاه می باشد، تولید کنندگان ورق سیاه مثل کارخانه فولاد مبارکه محصولات خود را در سبد کالای خرید و فروش بورس قرار می دهند و خریداران با ثبت کد خرید وشرکت در مناقصات بورس خرید ورق سیاه را انجام می دهند.

روش دیگر برای تولیدکنندگانی است که ورق آهنی جزو مواد اولیه تولید کالای آنها می باشد و با محاسبه ی مقدار مصرف ورق کارخانه  توسط کارشناسان صنعت اقدام به گرفتن سهمیه از کارخانه های تولید کننده ی ورق سیاه می نمایند.

 همچنین نمایندگی های فولاد مبارکه در سراسر ایران توان تامین ورق مصرفی و مورد نیاز تولیدکنندگان را با ضوابط مشخصی به مصرف کنندگان ارایه می دهند.

روش بعدی خرید از بازار و فضای مجازی  می باشد. قیمت ورق سیاه در هر روش خرید متفاوت است. شما برای به دست اوردن  اطلاعات دقیق ترمی توانید با کارشناسان آهن طهران تماس بگیرید.

 

قیمت ورق سیاه از آهن طهران

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

ورق روغنی چیست و کاربردهای آن
روش‌های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل
تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربردهای تیرآهن

 

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۲۵ مهر
371بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر