نکات کاربردی جهت اطمینان از کیفیت ورق استیل

نکات کاربردی جهت اطمینان از کیفیت ورق استیل

 

نکات مربوط به کیفیت ورق استیل :

 

1_تست مغناطیسی ورق استیل


ورق استیل آستنیتی تنها سری از آلیاژی است که غیرمغناطیسی (نگیر) هستند. به همین دلیل ورق استیل سری 300 را می توان جدای از بقیه سری ها دسته بندی کرد از انواع ورق استیل میتوان به فریتی، مارتنزیتی و رسوب سختی نسبت به میدان های مغناطیسی و آهنربا حساس اشاره کرد.

روش تست: یه آهنربای دائمی تهیه کرده و به آلیاژ نزدیک می کنیم، در صورت چسبیدن محصول بگیر بوده و اگر واکنشی در پی نداشته باشد جنس مورد نظر قطعاً نگیر خواهد بود.

پیش بینی: ورق استیل آستنیتی مانند 304 در صورت انجام کار سرد بر روی آن ممکن است کمی خاصیت مغناطیسی پیدا کند. البته این خاصیت مغناطیسی محدود خواهد بود و می توان با عملیات حرارتی تنش گیری آن را از بین ببرید. این نکته را نیز هرگز نباید فراموش کرد که تنش گیری ممکن است منجر به حساسیت مرزدانه ای در ساختار آلیاژ بخ وجود اورد، به همین دلیل حتی الامکان باید از عملیات حرارتی پرهیز کرد، مگر در موارد ضروری انجام گیرد.

 

2_تست مولیبدن ورق استیل


برخی از گریدهای ورق استیل حاوی مقادیر قابل توجهی مولیبدن هستند. این گرید های ورق استیل از قبیل 316 و 316 کم کربن و برخی گریدهای سوپر دوپلکس به این تست پاسخ خواهند داد. در مجموع وجود مقادیر مولیبدن حتی به مقدار محدود لازمه انجام این تست می باشند.

روش تست: نمونه استاندارد از محصول را تهیه کرده و سپس سطح آن را سنباده زده و تمیزکاری می کنیم. محلول مورد استفاده "Decapoli 304/316" می باشد. این محلول را خوب تکان می دهیم و سپس فقط یک قطره از آن را روی نمونه میریزیم. در صورت وجود مولیبدن در آلیاژ، در عرض 2 الی 4 دقیقه در محل قطره لکه ای زرد رنگ ایجاد خواهد شد.

اقدام احتیاطی: در صورت تماس با پوست سریعاٌ باید با آب و صابون محل تماس شستشو داده شود. در تمامی مراحل آزمایش استفاده از عینک ایمینی ضروری خواهد بود. دمای آزمایش حتما باید یکسان باشد.

 

خرید ورق استیل

3_تست گوگرد ورق استیل


ورق استیل و کربن استیل حداقل دارای 0.1 درصد گوگرد خواهند بود. ورق استیل 303 چون حاوی مقادیر قابل توجهی گوگرد می باشد که به همین دلیل جهت به این تست پاسخ می دهد که چون گریدهای 304 و 316 میزان گوگرد در آنها کمتر از میزان استاندارد بوده، از اینرو هیچ واکنش مثبتی در آنها مشاهده نخواهید کرد.

روش تست: نمونه ای استاندارد از آلیاژ تهیه کرده و سطح آن را سنباده می زنیم. کاغذ عکاسی را که از قبل آماده کرده ایم، در محلول اسید سولفوریک 3 درصد خیس می کنیم. سپس به مدت 5 ثانیه نمونه استاندارد را روی سطح کاغذ عکاسی فشار می دهیم. ایجاد لکه قهوه ای تیره نشان می دهد که وجود مقادیر قابل توجهی گوگرد در نمونه آزمایش می باشد که با مقایسه آن با نمونه استاندارد، نتایج مورد نظر را می توان تحلیل و بررسی کرد.

اقدام احتیاطی: در صورت تماس با پوست سریعاٌ باید با آب و صابون محل تماس شستشو داده شود. در تمامی مراحل آزمایش استفاده از عینک ایمینی ضروری خواهد بود. دمای آزمایش حتما باید یکسان باشد.


4_تست های نیتریک اسید


یکی از تست های شناسایی و کنترل کیفیت استیل استفاده از قطره اسید نیتریک می باشد و برای اینکه بفهمیم محصول خریداری شده استنلس استیل است می توان با احتیاط لازم چند قطره روی محصول ریخت در صورت ایجاد بخار قهوه ای محصول تقلبی است .

 

5_استفاده از اسپری نمک


از خصوصیات نمک خورندگی بالای آن می باشد که وقتی در کنار فلزات قرار می گیرد باعث خوردگی آنها خواهد شد از این رو در صنایع مختلف که با کروم سرو کار دارند که اطلاعاتی دربرابر میزان مقاومت آن در برابر خوردگی , تعیین میزان چسبندگی روکش و میزان استقاومت آنها در محیط های مرطوب حتی در زیر آب اطلاعاتی به ما خواهد داد .


6_روش آهن‌ربا: یکی از این روش‌های تشخیص استیل اصل مربوط به استفاده از آهن ربا است. در بازار استیل های موجود به دلیل خاصیت جذب خاص توسط آهن ربا، به دو دسته بگیر و نگیر تقسیم می کنیم. به این معنا است که استیل هایی را که جذب آهن ربا می‌شوند را استیل بگیر و آن هایی را که جذب نمی‌شوند استیل نگیر می‌نامند.

وجود عنصر کروم و نیکل در استیل های ضد زنگ سری ۳۰۰ منجر به نگیر بودن آن‌ها می شود همچنین استیل های سری ۴۰۰ به دلیل وجود تنها عنصر کروم توسط آهن ربا جذب خواهد می‌شوند. در هر دو نوع استیل بگیر و نگیر میزان آهن ها یکسان می باشد و هر دو در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند. این تفکر میان مردم که اگر آهن ربا به استیل بچسبد نشانه آن است که میزان آهن موجود در استیل بیشتر بوده کاملا غلط بوده و تفاوت در سایر عناصری می باشد که با آهن ترکیب شده است. بنابراین اگر استیل موردنظر آهن‌ربا را محکم نگه داشت به این معناست که قطعه استیل بگیر اصل است. استیل‌های نگیر از کیفیت و دوام بالاتری هستند.

 

خرید ورق استیل

برای خرید ورق استیل،  پروفیل استیل،  لوله استیل،  نبشی استیل،  ناودانی استیل،  میلگرد استیل به قسمت استیل از سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

  

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

لوله تست آب گالوانیزه چیست؟

فاصله تیرچه کرومیت و نحوه ساخت تیرچه کرومیت

7 روش برش اهن

۱۴۰۰ يکشنبه ۳۱ مرداد
414بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر