تاریخچه تیراهن و انواع تیراهن به چه صورت است؟

تاریخچه تیراهن و انواع تیراهن به چه صورت است؟

دراین مطلب می خواهیم درباره ی تیراهن و تاریخچه ی اختراع و تولید آن و همچنین انواع تیرآهن های موجود در بازار ومزایا و معایب آن ها توضیحاتی را ارائه دهیم.

 

تاریخچه تیرآهن


تاریخچه ی تیرآهن به سال های 1730 تا 1830 برمی گردد.چون که تا قبل از 1730تیرآهن و فولاد یک چیز بی معنی بود.اما در طی این 100 سال اختراعات زیادی درباره ی آهن و فلزات به ثبت رسید که درصدر این صنعت کشور انگلستان قرار گرفت.بعد از آن شکل های مختلفی از فلزات ساخته شدمانند آهن،فولاد وچدن. در ابتدا کاربرد این محصولات بیشتر در زمینه ی درب های منازل مسکونی،نرده،دروازه و...بود. با ابداع آهن تقریبا آهن جایگزین چوب شد و در بسیاری از موارد به جای استفاده از چوب در محصولات از آهن استفاده می کردند. برای مثال تولیدکنندگان گاوآهن،کوره،ریخته گری در محصولاتشان از آهن استفاده می کردند. اما باگذشت زمان و در سال 1900 میلادی به بعد این صنعت پیشرفت های بسیاری کرد و تقاضا برای خرید این محصول به طور قابل توجهی بالا رفت.

 

قیمت تیرآهنجهت اطلاع از قیمت تیرآهن به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

تیراهن چیست؟


تیرآهن یک نوع پروفیل است که اصلی ترین وظیفه ی آن خنثی کردن نیرو ها و تنش های ناشی از نیروی برشی و لنگر خمشی است و بیشترین استفاده ی آن درصنعت ساختمان سازی است.
در تولید تیراهن از فرایند نورد گرم بهره می برند.اما برای مثال در تولید تیراهن هاش و معمولی بعضی مراحل متفاوت است.
تیراهن که یک محصول پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است بسته به ویژگی هایی که دارند در قسمت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرندکه به مهم ترین انواع آن می توان به تیرآهن های IPB،INP،IPE و تیرآهن لانه زنبوری اشاره کرد.
که تیرآهن لانه زنبوری از برش و جوش مجدد تیرآهن های قبلی ساخته می شوند.

 

انواع تیرآهن


تیرآهن INP


این نوع تیرآهن که به آن تیرآهن معمولی نیز می گویند.ظاهری شبیه به حرفl دارد و همچنین دارای ارتفاع یکسانی در بال خود دارد.
استانداردی که در ساخت این نوع محصول به کار می رود مطابق با استاندارد های کشورهای چین و روسیه می باشد.
اکثر این تیرآهن ها طولی بین 80 تا 600 میلیمتر دارند و در ساخت نعل درگاه،ساخت خرپا،پل ها،پوشش سقف ها و دیگر مواردی از این قبیل استفاده می شوند.


تیرآهن IPE


این نوع تیرآهن که مطابق با استاندارد های تولید اروپا و ایران ساخته می شوند دارای ارتفاعی بین 80 تا 600 میلیمتر دارند.در ضمن ضخامت بال ها در این محصول ثابت است و تغییر نمی کنند.

 

تیرآهن IPB


تیرآهن IPB که به آن تیرآهن بال پهن H نیز می گویند غالبا دارای ارتفاعی بین 100 تا 1000 میلیمتر هستند و به همین صورت روانه بازار می شوند.
در مورد تیرآهن ها باید به این نکته توجه کرد که اگر کلمه لاتین v کنار نام تیرآهن قرار بگیرید به این معنی است که تیر آهن سنگین وزن است و مادامی که حرف لاتین L در کنار نام تیرآهن بیاید به این معنی است که تیرآهن سبک وزن است.

 

تیرآهن لانه زنبوری


این تیرآهن برای اولین بار توسط فردی به نام هورتن در سال 1910 میلادی معرفی شد.
این تیرآهن در پهنای جان خود خانه های خالی به شکل پنج ضلعی دارند که به نوعی شبیه به لانه زنبور است.به همین دلیل این تیرآهن به تیرآهن لانه زنبوری معروف است.

 

قیمت تیرآهن در آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت میلگرد و قیمت پروفیل به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 


برای ساخت تیرآهن لانه زنبوری از دو روش سرد و گرم استفاده می شوند.


1_روش سرد:


در این روش که به روش کوپال نیر معروف است شش ضلعی هایی روی جان تیرآهن که ابتدا به وسیله ی گیوتین برش خرده ترسیم می شوند.


2_روش گرم:


در این روش که به روش نوبل نیز معروف است ابتدا روی خطوط ترسیم شده بر جان تیرآهن خال جوش می زنند و محلی که باید برش خورده شود را مشخص می کنند.سپس بالا و پایین تیرآهن به اندازه ی یک دندانه جابه جا می شود و با قرار گرفتن این لبه ها روی هم شش ضلعی ها ساخته می شوند.درپایان به منظور تقویت تیرآهن ها حفره ها را به وسیله ی ورق پر می کنند.

 

مزایا و معایب استفاده از تیر آهن ها


یکی از مزایای استفاده از تیرآهن ها سرعت بالا در نصب و اجراست و همچنین فضای کمتری نسبت به بتن اشغال می کند.و همین طور امکان اتصال چند مقطع به یکدیگر را فراهم می سازد.
از معایب آن می توان به کم بودن مقاومتش در دمای بالای 500 درجه سانتی گراد اشاره کرد زیرا این مقطع در این دما ضعیف شده و مقاومتش را از دست می دهد.همچنین در معرض رطوبت دچار خوردگی و زنگ زدگی می شود.

 

 

انواع تیرآهن و قیمت تیرآهن

 

 


دیگر مطالب مرتبط به سایت خرید و فروش آهن :

انواع نبشی کدامند و چه کاربرد هایی در صنعت دارند؟
قوطی پروفیل و کاربرد های آن
قبل از خرید ورق روغنی این نکات را بخوانید

 

۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان
253بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر