لوله گالوانیزه سبک، سرد، سنگین و درزدار

لوله گالوانیزه سبک، سرد، سنگین و درزدار

در این مطلب می خواهیم توضیحاتی درباره ی لوله گالوانیزه و انواع آن اعم از لوله گالوانیزه سبک، لوله گالوانیزه سرد، لوله گالوانیزه سنگین و لوله گالوانیزه درزدار توضیحاتی را ارائه دهیم.


لوله گالوانیزه چیست؟


در صنعت آهن آلات برای جلوگیری از خوردگی و آسیب پذیری فلزات پوششی از جنس فلز روی،روی فلزات قرار می دهند. که این کار یعنی قرار دادن این پوشش بر روی فلز توسط فرآیند گالوانیزاسیون انجام می شود.
البته که این پوشش فقط شامل روی نمی باشد بلکه شامل لایه ای از روی و ترکیباتی از آهن می باشد.
این موضوع در مورد لوله های فولادی نیز صدق می کند و برای محافظت لوله ها در برابر خوردگی و آسیب پذیری یک روکشی از جنس فلز روی بر روی لوله با استفاده از عملیات گالوانیزاسیون قرار می دهند که به این لوله ها،لوله گالوانیزه گفته می شود.
این لوله ها به طور معمول تقریبا شش متر دارند.
نکته ی دیگر درباره ی لوله های گالوانیزه این است که این لوله ها به وسیله ی دنده پیچ ها به یکدیگر وصل می شوند و توسط مواد مناسب آب بندی می شوند.
به طور کلی دو نوع لوله گالوانیزه داریم که شامل لوله گالوانیزه آهنی و لوله گالوانیزه فولادی می شود.
در ادامه می خواهیم هریک از لوله های گالوانیزه سرد،سبک،سنگین و درزدار را یک به یک توضیح دهیم.

 

قیمت لوله گالوانیزهجهت اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه و قیمت تیرآهن به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


لوله گالوانیزه سرد


لوله گالوانیزه هایی(چه فولادی و چه آهنی)که در دمای پایین آبکاری و گالوانیزه می شوند به لوله گالوانیزه سر معروف هستند.البته به این لوله ها لوله مبلی نیز می گویند.
عملیات گالوانیزاسیون سرد یا آبکاری سرد به این صورت است که فلز زینک یا روی را به صورت پاشیدن رنگ بر روی سطح لوله و در دمای حداکثر 70 درجه ی سانتی گراد انجام می دهند.که این کار باعث گالوانیزه شده لوله شود.
لوله هایی که با روش گالوانیزه سر آبکاری می شوند را لوله ی گالوانیزه ی گلخانه ای می گویند.
لوله هایی که با این روش تولید می شوند مقاومت و استحکام آنچنانی ندارند و آنقدر ضعیف هستند که با کشیدن یک شئ فلزی بر روی سطح لوله،پوشش روی آن بلند می شود.طول عمر این لوله ها عموما بین 3 تا 5 سال است و بیشتر در محیط های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند.


لوله گالوانیزه سبک


لوله گالوانیزه سبک که به لوله گالوانیزه صنعتی نیز معروف است لوله صنعتی است که از لحاظ وزنی و ضخامت سبک و برای بالا بردن مقاومتش در برابر خوردگی،دیواره های داخلی و خارجی آن را با فلز روی پوشش داده اند.
این لوله یعنی لوله گالوانیزه سبک در اصل همان لوله مبلی است که در عملیات گالوانیزاسیون روی آن انجام شده است.که این فرآند پوشش دهی به دو روش گالوانیزاسیون سرد و گالوانیزاسیون گرم صورت می گیرد.


گالوانیزاسیون سرد:

در این روش با کمک جریان الکتریسیته و الکترولیت مایع یک لایه فلز از جنس روی را بر روی لوله می کشند.
اگر چه این روش ارزان تر و مقرون به صرفه تر است اما کیفیت لوله هایی که به روش گالوانیزاسیون گرم پوشش دهی می شوند را ندارند.


گالوانیزاسیون گرم:

دراین روش فلز روی را مذاب می کنند و لوله ها به صورت کامل درآن فرو می برندتا سطح داخلی و خارجی لوله به صورت کامل به روی آغشته شود.اگرچه این روش پر هزینه است اما خروجی کار بسیار با کیفیت و مقاوم در برابر خوردگی است.


لوله گالوانیزه سنگین


این نوع لوله یعنی لوله گالوانیزه سنگین مانند لوله گالوانیزه سبک جنسی از فولاد دارد و در ساختمان ها و مصارف آب رسانی و بهداشتی و همچنین پل های هوایی و سازه های فلزی سنگین کاربرد دارد.
لوله های گالوانیزه ی سنگین از لحاظ ضخامت به دو دسته ی گالوانیزه ی سنگین و نیمه سنگین تقسیم می شوند و به صورت بندیل بسته بندی شده.در ضمن فروش لوله گالوانیزه سنگین براساس وزن هر بندیل صورت می گیرد.
لوله های گالوانیزه ی سنگین به دلیل داشتن پوششی از گالوانیزه ی گرم مانع پوسیدگی در اثر عبور جریان،گرفتگی لوله ها و همچنین ترکیب با فلزات سنگین با جریان آب می شود.این لوله ها در انتقال جریان آب مخصوصا در دمای بالا کاربرد زیادی دارد.


لوله گالوانیزه درزدار


لوله گالوانیزه درزدار یکی از پرمصرف ترین لوله ها در صنایع گوناگون بوده و همچنین دارای وزن سبک تر و قیمت مناسب تر به لوله بدون درز می باشد.
در فرآیند ساخت لوله گالوانیزه درزدار یک ورق فولادی که با استفاده از عملیات گالوانیزاسیون با لایه ای از فلز روی پوشش داده شده است را رول می کنند.همچنین برای تعیین ضخامت آن ابتدا از یک رول بزرگ فولادی ورقه هایی را به ضخامت معین جدا می کنند و سپس از طریق جوشکاری ورقه های جدا شده را به یکدیگر می چسبانند.

 

قیمت لوله گالوانیزه در آهن طهران

 

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت خرید و فروش انواع لوله :

تاریخچه تیراهن و انواع تیراهن به چه صورت است؟
انواع نبشی کدامند و چه کاربرد هایی در صنعت دارند؟
قوطی پروفیل و کاربرد های آن

 

۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان
264بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 383 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1417 بیشتر