موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست؟

موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست؟

 

در این مطلب می خواهیم درباره ی پروفیل ها و این که پروفیل چیست و موارد مصرف آن ها و همچنین کاربرد انواع پروفیل صنعتی را به طور مختصر بیان کنیم.

 

پروفیل چیست؟


پروفیل یک مقطع فلزی تو خالی است که با ورق هایی که از جنس های مختلفی هستند.که اغلب از جنس ورق فولادی هستند تولید و روانه ی بازار می شوند. پروفیل ها هرکدام بسته به آلیاژ تولیدیشان کاربرد مختلفی دارند.برای مثال پروفیل در و پنجره یا آبرو یک استفاده خاص و ظاهری دارند و موارد دیگر مثل پروفیل صنعتی کاربرد تخصصی تری دارند.
پروفیل ها از یک سو به دو مقطع باز و بسته و از سوی دیگر به دو دسته ی پروفیل های صنعتی و ساختمانی تقسیم می شوند.

 

قیمت پروفیل صنعتی

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 


پروفیل صنعتی


پروفیل صنعتی از جنس ورق سیاه که این ورق سیاه به روش نورد گرم تولید می شود،ساخته و روانه بازار می شود.
ورق هایی که در ساخت پروفیل به کار می روند به دلیل بزرگ بودن ضخامت و ابعاد نسبت به دیگر ورق های فولادی تحمل وزن به مراتب بالاتری دارند.به این دلیل باعث بالا رفتن وزن بیشتر این پروفیل ها می شود.از این رو به پروفیل های صنعتی،پروفیل سنگین نیز می گویند.
بر خلاف پروفیل های ساختمانی که در ابعاد کوچک کاربرد دارند،پروفیل های صنعتی در پروژه های عظیم و بسیار غول پیکر مورد استفاده قرار می گیرند.
پروفیل های صنعتی در بازار جهانی به عنوان پروفیل های ساختمانی سنگین شناخته می شوند.
اما در بازار ایران حساب این دو پروفیل از یکدیگر جداست.
همانطور که گفته شد پروفیل صنعتی یا همان پروفیل سنگین توان باربری و استحکام بالایی دارد.شکل ظاهری این پروفیل یک مقطع چهار گوش است که در ساختمان های بزرگ و پروژه های غول پیکر به عنوان ستونی با توان و مقاومت بالا عمل می کند.علاوه بر مقاومت و ضخامت بالا،امکان اتصال این پروفیل ها به روش های مختلف باعث استفاده زیاد آن ها شده است.این مقاطع طوری طراحی شده اند که امکان اتصال از طریق جوشکاری را فراهم می کند.
و در اتصال از طریق جوشکاری ضخامت بالای پروفیل بسیار کارآمد است زیرا حجم فلز جوش بیشتر شده و کیفیت اتصال بهتر می شود.همچنین چون این پروفیل قابلیت سوراخکاری نیز دارد بر بعضی موارد از پیچ و مهره برای اتصال آنها استفاده می کنند.
به طور کلی بحث اتصال پروفیل های صنعتی به یکدیگر و یا اتصال متعلقات دیگر به پروفیل صنعتی بحث بسیار مهم و جالب توجهی در طراحی سازه ها می باشد.از این رو می توان به یکی از جدیدترین و به روز ترین روش های اتصال متعلقات به ستون های ساخته شده از جنس پروفیل یعنی به کاربردن هالو-بت در اتصال متعلقات به پروفیل اشاره کرد.این پروفیل ها به دلیل چهارگوش بودن شکل ظاهریشان به باکس نیز معروف اند.
برای بالا بردن مقاومت ستون های صنعتی می توان پروفیل تو خالی فولادی را با بتن پر کرد.
چون که ترکیب بتن با فولاد بسیار کارآمد و مزایای بالایی دارد.از آن جایی که بتن در برابر نیرو های فشاری و فولاد در برابر نیرو های کششی مقاومت بالایی دارند،کامپوزیت تولید شده از ترکیب این دو مزیت های بسیاری را ایجاد می کند که مورد توجه بسیاری از مهندسین طراح قرار گرفته است. این مزیت یکی از کاربرد های اصلی پروفیل صنعتی یعنی ساخت ستون است البته گاهی به جای پرکردن کامل پروفیل با بتن،یک لوله یا پروفیل صنعتی دیگر را داخل پروفیل صنعتی قرار می دهند و سپس اطراف آن را بتن ریزی می کنند که این کار باعث سبک تر شدن ستون و همچنین صرفه جویی در مصرف بتن میشود.


دیگر کاربردهای پروفیل صنعتی


1_خودروسازی
2_ساخت پروژه های عظیم مانند تاسیسات صنعتی،برج ها و پل ها
3_صنایع نظامی
4_ساخت خرپاهای عظیم
5_ساخت بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی
البته یک نوع پروفیل صنعتی نیز وجود دارد که به تازگی استفاده از آن رایج شده و آن را با نام پروفیل کامپوزیتی یا پروفیل مرکب می شناسیم.


مزایا و معایب پروفیل صنعتی


به از جمله مزایای پروفیل صنعتی می توان به تنوع در روش های اتصال وزن کم و ابعاد بزرگ،استحکام و تحمل بالا و جوش پذیری اشاره کرد.
و از جمله معایب آن می توان به تنوع پایین کارخانه های سازنده و عدم امکان طراحی ظریف توجه داشت.
البته قیمت بالا نیز می تواند به عنوان یکی معایب این پروفیل ها تلقی شود.

 

قیمت پروفیل صنعتی در آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت پروفیل و قیمت ورق روغنی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

لوله گالوانیزه سبک، سرد، سنگین و درزدار
تاریخچه تیراهن و انواع تیراهن به چه صورت است؟
انواع نبشی کدامند و چه کاربرد هایی در صنعت دارند؟

 

 

 

۱۴۰۰ شنبه ۸ آبان
296بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 383 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1419 بیشتر