مزایا و معایب سقف عرشه فولادی

مزایا و معایب سقف عرشه فولادی

 

مزایا سقف عرشه فولادی


11 برابر دیگر این سقف ها سرعت اجرای بالاتری دارند و همین امر سبب کاهش زمان و به صرفه تر است و از نظر هزینه ها مناسب تر خواهد بود.وقتی که از سرعت اجرا صحبت می کنیم منظورمان تحویل 500 تا 1000 متر مربع در یک روز است که بیش از 50درصد از اجرای سقف را کم خواهد کرد.
باعث می شود که در مصرف بتن صرفه جویی کنید که حدود 10 تا 15 درصد است و همین امر باعث می شود وزن دال کاهش یابد که نتیجه آن کاهش وزن مرده و سبک شدن ساختمان است. این سبک شدن به این معنی است که از بار مرده ساختمان حدود 25 درصد کم می کند. به خاطر این که بیشتر روش به صورت صنعتی انجام می شود، خطاهای ناشی از فعالیت و عملکرد انسانی کاهش پیدا می کند.
سبب افزایش فاصله های تیرریزی و کاهش استفاده از فولاد در اسکلت می شود که حدود 10 تا 30 درصد در فولاد صرفه جویی می شوند. همچنین عددی بین 40 تا 60 درصد را در مصرف میلگرد کم خواهد کرد. در برابر آتش و زلزله مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. در محیط های کارگاهی ساختمان امنیت اجرایی بالایی دارد و درصد آسیب انسانی را کاهش خواهد داد. می توان برای همه طبقات همزمان بتن ریزی کرد. فضای کم برای دپو و نگهداری لازم دارد.
ورق های فولادی در سقف می توانند بارهای حین اجرا را کنترل کنند و به عنوان سکوی کار مورد استفاده قرار گیرند.
دسترسی به تاسیسات را آسان تر می کند.
لرزش ساختمان را کاهش می دهد.
انتقال صدا را کمتر می کند.
بسیاری از مصالح و فرآیند ها مانند قالب بندی، برخی تیرهای فرعی و شمع را حذف می کند.
از نظر مدیریت کیفی ISo 9001 مورد تایید است.
از نظر فنی مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی مورد تایید است.
با ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان منطبق دارد.

 

خرید عرشه فولادی

معایب سقف عرشه فولادی

 

همان طور که این محصول مزایایی دارد معایبی نیز دارد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

استفاده این محصول در اسکلت های بتنی به نسبت سایر موارد سخت تر هستند و برای انجام آن باید تمهیدات خاصی را در نظر گرفت. اگرچه که سرعت اجرای این سقف بالاست اما مشکل اساسی این محصول، اجرا کردن و اجرای تمهیدات لازم آن هستند. چرا که زدن این سقف، سخت است و باید شرایط بسیاری را سنجید و رعایت کرد.
اصولا این سقف از سایر موارد لرزش بیشتری دارد. اما برای رفع لرزش آن می توان مطابق با استاندارد و ضوابطی که در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان آمده استفاده کنید و از میزان لرزش شدید آن بسیار کم کنیم.
فواصل تیرریزی بین تیرهای فرعی و انتخاب نادرست در میزان ضخامت ورق فولادی و همچنین ارتفاع عرشه می توانند در لرزش سقف عرشه فولادی و سقف های مرکب عرشه فولادی تاثیر گذار باشند. میزان خوردگی فلز در آن دیده می شود. تمام جوش ها باید توسط ناظر کنترل شود.

 

پوشش ورق سقف عرشه فولادی

 

در قسمت معایب این سقف گفتیم که خوردگی فلز دارد. این امر برای این محصول بسیار حائز اهمیت است چرا که مقاومت و بهره برداری از سقف را دوچندان خواهد کرد. برای این که خوردگی را کنترل کنند باید پوشش مناسبی داشته باشد. یکی از روش هایی که آن را مقاوم می کنند تا در برابر خوردگی استحکام بیشتری پیدا کند استفاده از روی خام آن است. روی خام را در هسته فلزی سقف و روی آن قرار می دهند تا از خوردگی محفوظ بماند و در شرایط گوناگون آب و هوایی دوام بیاورد.

 

انواع ورق عرشه فولادی

 

عرشه سقفی
عرشه زمینی


عرشه سقفی از این نوع ورق ها برای استحکام سقف های اسختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق عرضه زمینی، از این ورق به منظور استحکام بین بتن و ورق تحتانی استفاده می شود.

هر دوی این ورق های فولادی طی مراحل گالوانیزاسیون مقاوم شده اند؛ همین موضوع باعث اهمیت بالای این نوع سقف های می شود. قبل از هرچیری ورق گالوانیزه برای سقف به عنوان قالب درجا استفاده می شد و انواع مصالح و بتن مسلح بروی آن قرار می گرفت. ورق های گالوانیزه به این دلیل استفاده می شدند که به جای سقف های سنتی هزینه کمتر، باربری حین اجرا و باربری قبل از گیرش بتن بود. به این دسته از ورق هایی که در سقف استفاده می شود، عرضه سقفی می گویند.

 

خرید عرشه فولادی

برای خرید ورق عرشه فولادی و ورق و انواع ورق به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

نکات کاربردی جهت اطمینان از کیفیت ورق استیل

لوله تست آب گالوانیزه چیست؟

فاصله تیرچه کرومیت و نحوه ساخت تیرچه کرومیت

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۳۱ مرداد
423بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر