تفاوت لوله درز دار و مانیسمان

تفاوت لوله درز دار و مانیسمان

در این مطلب می خواهیم درباره ی تفاوت لوله‌ی درز دار و لوله‌ی مانیسمان صحبت کنیم.در ادامه می خواهیم به بررسی هریک بپردازیم تا بتوانیم تفاوت های آن را بیابیم و با مزایا و معایب آن ها آشنا شویم.


لوله درزدار


لوله ی درز دار که به آن درز جوش نیز می گویند نوعی لوله است که ابتدا ورقه ی فولادی را خم می کنند و به شکل لوله در می آورند و دو طرف طول لوله را به یکدیگر جوش می دهند.که جوش دادن این لوله ها به روشهای مختلفی انجام می گیرد که روش جوش دادن تاثیر مستقیمی بر کیفیت و همچنین مقاومت لوله دارد.ازجمله متداول ترین روش های جوش کاری می توان به جوشکاری با مقاومت الکتریکی،جوشکاری با فیوژن،جوشکاری با فرکانس بالا و جوش کاری مارپیچی اشاره کرد.اگر جوشکاری به درستی و با دقت صورت گیرد موجب می شود که لوله نشت کم تری به بیرون داشته باشد که این مسئله باعث می شود انتقال مواد مختلف با حساسیت بهتری انجام شود.

 

قیمت لوله درزدار

جهت اطلاع از قیمت میلگرد و قیمت تیر آهن به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


انواع لوله درز دار


لوله های درزدار انواع مختلفی دارند که هریک بسته به کارآیی و ویژگی هایشان برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.در ادامه می خواهیم با 5 نوع لوله درزدار آشنا شویم و در مورد هر کدام توضیح مختصری ادائه دهیم.


1_لوله آهنی درزدار عادی


این نوع لوله برای اتقال مایعات کم فشار و در دمای پایین مناسب است.این لوله ها در برابر فشار آب و خم شدن مورد آزمایش قرار می گیرند.و بعد به مرحله عرضه می رسند.معمولا این لوله ها طولی بین 4 تا 10 متر با ضخامت معمولی و ضخیم تولید و عرضه می شوند.


2_لوله درزدار گالوانیزه


این لوله با داشتن عایقی از فلز روی در مقابل خوردگی و پوسیدگی ایمن می شوند.
عملیات عایق کردن لوله ها توسط فلز روی را گالوانیزاسیون گویند که این عملیات به دو روش گرم و سرد صورت می گیرد که روش گرم بسیار رایج تر و کارآمد تر است.


3_لوله درز جوش ترانسفورماتور


این لوله که به پروفیل فولادی نیز معروف است بیشتر در ساخت لوله های حرارتی ترانسفورماتور و سایر مبدل ها استفاده می شود.این لوله ها به شکل مستطیل،مربع و کلاهی می باشند که در صنایع ماشین سازی،کشاورزی و ساخت انواع درب و پنجره فولادی هم نیز به کار می روند.


4_ لوله درزدار داربستی


این لوله ها معمولا در پروژه های بزرگ و عمرانی به کار می روند.درباره ی این لوله ها باید این نکته را در نظر داشت که این نوع لوله به دلیل نوع ساخت و جوش خوردنش اصلا برای انتقال آب یا گازها مناسب نیستند.


5_لوله درزدار مارپیچی


درز مارپیچی در این لوله ها باعث شده تا کیفیت جوش و همچنین بهره وری بیشتر نسبت به لوله های درز مستقیم،در این لوله ها بیشتر شود.همچنین کیفیت جوش دراین نوع لوله ها بسیار بالاست.به همین جهت از این لوله ها در مصارفی که نیاز به مقاومت در مقابل نشتی دارند مانند سیستم های تهویه،دفع سموم،جابجایی مواد از کامیون ها و مواردی از این قبیل استفاده می کنند.


لوله مانیسمان


لوله مانیسمان یا لوله بدون درز دقیقا نقطه مقابل لوله های درز دار است.
همانطور که از اسم این دو لوله یعنی لوله ی درزدار و لوله بدون درز(مانیسمان) مشخص است.تفاوت اصلی آن ها در نحوه ی ساخت آنهاست.مسئله ی بسیار مهم اینجاست که هرچه جوشکاری لوله های درزدار با دقت و استحکام بالایی هم انجام شود باز هم در قسمت های جوشکاری شده آسیب پذیر خواهند بود و این یعنی در بهترین حالت هم یک لوله درزدار نمی تواند به استحکام یک لوله مانیسمان باشد زیرا در ساخت این لوله هیچگونه جای جوشکاری وجود ندارد.

 

قیمت لوله مانیسمان

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

تفاوت لوله درز دار و لوله بدون درز


درباره ی تفاوت این دو نوع لوله همانطور که در قبل گفته شد.این دونوع لوله در مراحل ساخت مواد اولیه و حتی طریقه استفاده و اتصال به یکدیگر ببا هم متفاوت است.مثلا در ساخت لوله های بدون درز از شمش فولادی استفاده می شود به همین دلیل مهم ترین تفاوت این دو در این است که لوله های درزدار دارای جوش و درز است.


از مهم ترین تفاوت های این دو نوع لوله می توان به پنج مورد زیر اشاره کرد.
1_متفاوت بودن هزینه لوله ها
2_تفاوت در مراحل ساخت لوله
3_تفاوت در کاربرد لوله ها
4_تفاوت در شکل ظاهری لوله ها
5_متفاوت بودن سایز لوله ها

 

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

سایز های مختلف نبشی
موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست؟
لوله گالوانیزه سبک، سرد، سنگین و درزدار

 

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۲ آبان
378بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر