تفاوت ناودانی و نبشی

تفاوت ناودانی و نبشی

در این مطلب می خواهیم درباره ی تفاوت نبشی و ناودانی صحبت کنیم.در ادامه به معرفی هر کدام به طور مختصر و به شکل جداگانه ای می پردازیم و سپس تفاوت های آن را بیان می کنیم.


نبشی چیست؟


برای توضیح نبشی باید بگوییم که نبشی یک نوع پروفیل است که مقطع آن دارای دو ضلع است که با زاویه 90 درجه کنار هم قرار گرفته اند و یکی از مهم ترین و کارآمد ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی به حساب می آید.البته نبشی هم به صورت تنها و هم به صورت مرکب می تواند در پروژه های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد.
نبشی ها از نظر نحوه و روش تولید به دو دسته ی پرسی و فابریک تقسیم می شوند.همچنین نبشی ها را از نظر شکل ظاهری نیز می توان به دو دسته ی نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تفکیک کرد که در ادامه به توضیح هریک می پردازیم.

 

قیمت نبشی در آهن طهرانجهت اطلاع از قیمت نبشی در بازار امروز و قیمت نبشی ساختمانی و قیمت نبشی صنعتی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


نبشی پرسی:

 

نحوه تولید این نبشی به این گونه است که ابتدا یک ورق فولادی 6 متری را از وسط عرضش خم می کنند و طوری به آن شکل می دهند که تبدیل به نبشی شود اما ذات اصلی این نوع نبشی یعنی ماهیت اولیه آن ورق فولادی می باشد. این نوع نبشی از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی می باشد و به همان شکل از خط تولید خارج می گردد.


نبشی بال مساوی


همانطور که از نام این نبشی نیز مشخص است این نبشی دارای دو بال یکسان است که به صورت دو ضلع عمود برهم کنار یکدیگر قرار دارند.و با حرف (L) در کنار یک عدد نشان داده می شود.برای مثال 300L بیانگر نبشی است که دارای دو ضلع یکسان به سایز 300 میلیمتر می باشد.


نبشی بال نا مساوی


گاهی در انجام پروژه امکان استفاده از نبشی بال مساوی وجود ندارد.به همین دلیل ازنبشی بال نام مساوی استفاده می کنند.این نبشی نیز همانطور که از نامش پیداست دارای دوضلع غیر یکسان و عمود برهم می باشد.
این محصول به سه استاندارد مختلف در بازار موجود است و برای نشان دادن این محصول از حرف L به همراه سایز دو ضلع می آید.به طور مثال 200*300L بیانگر نبشی است که دارای دوضلع به سایز های 200و300 میلیمتر است.


ناودانی چیست؟


در توضیح ناودانی باید بگوییم که ناودانی یک مقطع فولادی است که در دسته ی پروفیل های باز قرار می گیرند.شکل ظاهری این پروفیل به این شکل است که این پروفیل از یک سطح مقطع افقی که به آن جان گفته می شود و همچنین دو ضلع عمود بر این جان که به آن بال گفته می شود ساخته شده.همچنین ناودانی ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند که از جمله آن ها می توان به آلومینیوم،گالوانیزه و استنلس اشاره داشت و این مسئله ارتباط مستقیمی با قیمت این ناودانی ها دارد.که در بین اینها ناودانی آلومینیومی به خاطر وزن سبک ترو قابلیت شکل پذیری و استحکام بالایی که دارد در بین دیگر ناودانی ها از قیمت بالاتری برخوردار است.
درضمن تاریخچه استفاده از ناودانی ها نیز به ابتدای قرن بیستم یعنی در زمان جنگ جهانی دوم برمی گردد که ناودانی یکی از مقاطع فولادی مهم در ساختمان سازی بود.که با پایان جنگ جهانی سوم تولید و مصرف ناودانی و همچنین احداث کارخانه های تولید ناودانی روز به روز گسترش یافت.ناودانی ها هم از لحاظ فرآیند تولید و هم از لحاظ شکل ظاهری به دسته های مختلفی تقسیم می شود.

 

قیمت ناودانی در آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت ناودانی در بازار امروز و قیمت ناودانی ساختمانی و قیمت ناودانی صنعتی و قیمت ناودانی سپری به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


انواع ناودانی از نظر نحوه تولید


ناودانی نورد شده:

 

تولید این ناودانی به این شکل است که شمش خام را حرارت می دهند و از غلتط هایی که به آن ها نورد گفته می شود عبور می دهند.
به این ناودانی ها،ناودانی فابریک نیز می گویند.


ناودانی پرسی:

 

این ناودانی از پرس کردن ورق های 6 متری تولید می شوند که ممکن است به سلیقه ی مشتری در سایز های گوناگونی به تولید می رسند.
انواع ناودانی از نظر شکل ظاهری
1_ناودانی ساده
2_ناودانی مشبک
3_ناودانی سبک
4_ناودانی سنگین


تفاوت های نبشی و ناودانی


نبشی و ناودانی دو محصول مهم و اساسی که از مقاطع پرکاربرد در صنعت و ساختمان به حساب می آیند که هر دو جزو پروفیل های باز به حساب می آیند.با توضیحاتی که ارائه شد واضح است که این دو محصول تا حدودی به شبیه و تزدیک اند.اما کی از لحاظ ظاهری به طبع در کاربردهایشان با یکدیگر تفاوت دارند وگرنه در بسیاری از موارد با یکدیگر شباهت هایی نیز دارند.

 

قیمت ناودانی و قیمت نبشی در آهن طهرانجهت اطلاع از قیمت تیر آهن و قیمت میلگرد و قیمت پروفیل به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

 

دیگر مطالب مرتبط به فروشگاه اینترنتی آهن طهران:

تفاوت لوله درز دار و مانیسمان
سایز های مختلف نبشی
موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست؟

 

۱۴۰۰ شنبه ۱۵ آبان
365بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر