معرفی انواع ورق استنلس استیل

معرفی انواع ورق استنلس استیل

ورق استنلس استیل به ورقی گفته می شود که پایه آن ها ازآهن باشد اما آلیاژهای دیگری نیز دارد و عناصر دیگری نیز بسته به خواص مکانیکی آن مثل شکل پذیری ، جوش و سختی در آن ترکیب شده است. این ورق از مقاطع فلزی است که کمتر از 2 درصد آن کربن است. هر چه مقدار کربن در این آلیاژ بیشتر باشد مقاومت و سختی آن نیز افزایش پیدا می کند و از میزان شکل پذیری آن ها کاسته می شود. این محصول به دو صورت تولید می شود ، قطعات مربع یا مستطیل شکل که ابعاد متنوعی دارند. ورق های استیل به ویژه استنلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بالا و پایین دارند به طوری که تا 1000 درجه سانتی گراد و همچنین تا دمای منفی 200 (200-) درجه سانتی گراد می توان به آن ها حرارت داد.

در طبقه بندی این محصول ، ورق ها براساس آلیاژ تقسیم بندی می شوند. استیل ها چند سری دارند. از جمله سری 300 و 400. اما معروف ترین و رایج ترین ایت استیل ها در بازار سری 300 است که ضد زنگ هستند و به انواع مختلفی مثل 304، 305، 316،321، 347 تقسیم می شود که در بین همه موارد 304 از سایرین پر مصرف ترین آن ها است. اما استیل سری 400 بیشتر در زندگی روزمره و وسایل کوچک استفاده می شود. مثلا استیل 410 در برابر سایش مقاوم است اما نسبت به خوردگی مقاومت کمی دارد. در استیل 420 می توانیم آن را پولیش کنیم و همین قابلیت باعث می شود که برای کارد و چنگال و قاشق استفاده کند. استیل 430 نیز برای تزئینات و دکوراسیون استفاده می شوند. مثلا برای طراحی های داخلی خودرو ها و منازل استفاده می شوند. این فلز قابلیت شکل پذیری خوبی نیر دارد و به خاطر عناصری که در این ورق است قیمت ارزان ترین استیل سری 300 هستند.

ورق استیل 304
ورق استیل 430
ورق استیل 420
ورق استیل 309
ورق استیل 310
ورق استیل 316
ورق استیل 201
ورق استیل رنگی
ورق استیل طرح دار

 

خرید ورق استیل


ابعاد ورق استیل


این محصول در ابعاد مختلفی عرضه و تولید می شود. به طور مثال در ابعاد 1*2 و 1.25*2.50 متر، 1.22*2.44 متر ، 3*1.5 متر و 1.5*6 متر و 2*6 متر تولید می شوند. تمامی این ابعاد با ضخامت های مختلفی مانند 35 صدم میلی متر تا 20 میلی متر در بازار موجود هستند. عرض این ورق ها به صورت 100 و 125 و 150 سانتی متر تولید و عرضه می شود. البته که ورق های استیل فابریک در دو اندازه 200*100 سانتی متر، 250*125 سانتی متر و 122*244 سانتی متر موجود هستند.

 

چرا ورق استنلس ضد زنگ است؟


در بالا اشاره کردیم که اگر به استیل ساده کربن عناصری مثل کروم اضافه شود خاصیت ضدزنگی به آن ها می دهد. اگر در استیل حداقل 10.5 درصد کروم داشته باشد این ویژگی را می تواند پیدا کند. علاوه بر آن کروم پس از ترکیب با اکسژن هوا به اکسید کروم نیز تبدیل می شود. این لایه را با چشم نمی توان دید، اما این عنصر باعث می شود که لایه ای به وجود بیاورد که بین هوا و فلز مانع ایجاد کند، تا استیل محفوظ و سالم باشد.

 

ویژگی های ورق استیل


این محصول براق ، صاف ، ضد زنگ و مقاوم به خوردگی هستند. این محصول به دو صورت رول و شیت در بازار عرضه می شوند. می توان چند ویژگی مهم آن را به صورت زیر بیان کنند:

ورق استیل به صورت براق و مات در بازار وجود دارد.
ورق استیل نسوز است.
ورق استیل ضد اسید است.
ورق استیل روکش دار است.

 

خصوصیات ورق استیل


ورق استیل به دو صورت رول و شیت در بازار عرضه می شود. این محصول از سطحی صاف، براق، ضد زنگ و مقاوم به خوردگی برخوردار بوده است. به طور خلاصه می توان گفت که ورق استیل نسوز، ضد اسید، روکش دار و به صورت مات و براق در بازار موجود هستند.

 

تولیدکنندگان ورق استیل


این نوع ورق در کشور ما تولید نمی شود و بیشتر در بازار به صورت وارداتی از کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، اوکراین، تایوان، کره جنوبی، چین، ژاپن و غیره تولید . در گذشته این نوع ورق بیشتر از کشورهایی نظیر آمریکا، ژاپن و آلمان وارد می شد، ولی امروزه بیشتر واردات از کشورهایی مانند چین، تایوان و کره می باشند. در بین تولیدکنندگان این محصول، کیفیت ورق استیل تایوان و کره جنوبی بهتراز بقیه می باشد.

 

 

خرید ورق استیل

 

برای خرید ورق استیل،  پروفیل استیل،  لوله استیل،  نبشی استیل،  ناودانی استیل،  میلگرد استیل به قسمت استیل از سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

مزایا و معایب سقف عرشه فولادی

نکات کاربردی جهت اطمینان از کیفیت ورق استیل

لوله تست آب گالوانیزه چیست؟

 

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۳۱ مرداد
340بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 384 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1419 بیشتر