از چه تکنولوژی برای تولید نبشی استفاده می‌شود؟

از چه تکنولوژی برای تولید نبشی استفاده می‌شود؟

دراین مطلب می خواهیم بدانیم از چه تکنولوژی برای تولید نبشی استفاده می شود. حال برای درک به این موضوع توضیحاتی پیرامون تولید نبشی، انواع نبشی، قیمت نبشی در بازار امروز و خرید نبشی ارائه می دهیم.

 

نبشی چیست؟

 

نبشی یکی از پروفیل هایی است که هم در صنعت و هم در ساختمان کاربرد های فراوانی دارند. نبشی ها به صورت دو ضلع عمود بر هم با سایز های مساوی یا نامساوی می باشند. که اگر این دوضلع با یکدیگر مساوی باشند به آن نبشی بال مساوی و اگر این دو ضلع با یکدیگر مساوی نباشند به آن نبشی بال نا مساوی گویند.

نبشی ها معمولا در ساخت انواع گوناگون چهارچوب ها، ساخت پلکان،ساخت دکل و خر پاها، پایه ها،ساخت انواع مهره های مرتفع، ساخت شیروانی،ساخت در پوش ها و سقف های سبک و از همه مهم تر ساخت پشت بندی و مهار نیروی جانبی بین ستون ها در سازه های فلزی به کار گرفته می شوند.

یکی از کاربردهای مهم نبشی در سازه های فولادی، ایجاد پشت بند در فاصله بین ستون ها اشاره کرد که این کار باعث مهار نیروی جانبی وارد شده به ستون در زمان وقوع زلزله می شود.

مقاومت خمشی در نبشی های فولادی به عنوان مقاومت اولیه در نظر گرفته می شود.ولی در مقاومت های پیچشی بسیاری از کد ها با اصلاح روش طراحی جهت مقاومت در برابر نیروی خمشی محاسبه می شوند.

 

خرید و فروش نبشی در آهن طهران

 

جهت اطلاع از قیمت روز تیرآهن و قیمت روز ورق روغنی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

 

در بحث تولید نبشی می خواهیم به بررسی این که از چه تکنولوژی برای تولید نبشی استفاده می شود بپردازیم.

 

از چه تکنولوژی برای تولید نبشی استفاده می شود؟

 

برای تولید نبشی هم از روش نورد گرم و هم از روش نورد سرد استفاده می شود. به این صورت که شمش بهد از اینکه در کوره ذوب می شود و با توجه به این که پرسی یا فابریک باشد به نبشی تبدیل خواهد شد. پس فرآیند تولید نبشی به دو صورت انجام می گیرد یا روش پرسی یا فابریک.

فرآیند تولید نبشی پرسی به این صورت است که ورق هایی با طول 6 متر را از وسط عرض آن خم می کنند و سپس آن را از دستگاه رول فرمینگ عبور داده و به شکل نبشی در می آیند.در اصل ورق رول شده بعد از برش و پرس به وسیله ی دستگاه رول فرمینگ به نبشی تبدیل می شود.در ین دستگاه ورق ها به صورت طولی،مستقیم و موازی خطوط خمشی با چند جفت غلطک نورد می شوند .

حال می خواهیم فرآیند تولید نبشی به صورت فابریک را توضیح دهیم. در این روش شمش به صورت مستقیم به نبشی تولید می شود و مراحل تولید آن به این صورت است که ابتدا شمش فولادی را در کوره ذوب می کنند و سپس توسط غلطک نورد می شود تا طول آن بیشتر و ضخامتش کم تر شود.بعد از این مرحله نبشی های تولید شده با اندازه های استاندارد برش می خورند و نبشی مورد نظر ساخته می شود.

 

کاربرد نبشی

 

همانطور که توضیح دادیم بسته به نوع نبشی ها از آن ها در ساخت وساز ها و پروژه های عمرانی،ساختمانی و همچنین پروژه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.از نبشی ها معمولا به عنوان رابط برای اتصال استفاده می کنند. از مهم ترین و بیشترین استفاده های نبشی می توان به ساخت ستون ها، خرپاها، ساخت ستون ها،چهارچوب ها(نبشی ضد زنگ) و آسانسور ها (که از اسپیرال و نبشی لقمه استفاده می شود) اشاره داشت.

همچنین از نبشی های ضد زنگ در صنایع دارویی و صنایع غذایی به دلیل مقاومتی که در برابر سایش دارند، استفاده می کنند.

 

انواع نبشی

 

همانطور که گفته شد و توضیح دادیم نبشی ها از نقطه نظر روش تولید به دو دسته ی نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم می شوند. اما اگر بخواهیم نبشی ها را از نقطه نظر شکل ظاهری دسته بندی کنیم. نبشی ها به دو دسته ی نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می شوند. همانطور که از اسم این دو مشخص است تفاوت این دو نبشی در اندازه ی بال های آن ها می باشد.

 

1_نبشی بال مساوی:

ین نبشی از دو ضلع عمود بریکدیگر تشکیل شده که اندازه و سایز این دو ضلع بایکدیگر برابراست.

 

2_نبشی بال نامساوی:

این نبشی از دوضلع عمود بر یکدیگر تشکیل شده اما سایز و اندازه ی این اضلاع بایکدیگر برابر نمی باشد.

 

قیمت نبشی در بازار امروز

 

در بازار امروز و با توجه به نیاز سازندگان و صنعت کاران به نبشی، قیمت نبشی متاثر از عوامل زیادی می باشد.در ادامه می خواهیم به مهم ترین عوامل موثر بر قیمت نبشی به صورت مختصر اشاره کنیم:

1_سایز نبشی

2_ضخامت نبشی

3_وارداتی بودن یا ساخته شده در داخل کشور

4_پرسی یا فابریک بودن نبشی

5_جنس نبشی

6_نوسانات ارزی

 

خرید و فروش نبشی در آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد و قیمت ورق سیاه به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

خرید نبشی

 

خرید نبشی با کیفیت بالا و هزینه ی کم از دغدغه های اصلی سازندگان و صنعت کاران است.چون که این محصول کاربرد زیادی در ساخت سازه ها دارد و دسترسی به قیمت مناسب جهت کاهش محسوس هزینه های پروژه های ساخت می شود.برای این منظور شما می توانید برای به دست آوردن آخرین قیمت ها و اطلاعات درباره ی انواع  آهن آلات به سایت آهن طهران مراجعه و یا با کارشناسان فروش آهن تهران تماس حاصل فرمایید.

 

 

سایر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

ورق سیاه، ورق گالوانیزه و ورق سفید چه ویژگی‌هایی دارند؟
تفاوت ورق روغنی و گالوانیزه
نقش ورق استیل در صنایع

 

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ آبان
253بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 387 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 364 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1431 بیشتر