کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی چیست؟

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی چیست؟

در این مطلب می خواهیم کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین در ادامه آن قیمت تیرآهن و نحوه ی به دست آوردن قیمت روز تیرآهن و وضعیت قیمت تیرآهن در بازار را مورد بررسی قرار خواهیم داد.همچنین شما می توانید در سایت آهن طهران که یکی از بهترین فروشگاه های آهن آلات می باشد خرید اینترنتی تیرآهن و دیگر آهن آلات را تجربه کنید.


تیرآهن چیست؟


تیرآهن یکی از مهم ترین و همچنین پرکاربرد ترین پروفیل های ساختمانی است که سطح مقطعی به شکل حرف I و H دارد.
تیرآهن را می توان اصلی ترین جز ساختمان های فلزی دانست زیرا بدون وجود تیرآهن، ساخت ساختمان هایی با اسکلت فلزی غیر ممکن است. وظیفه تیرآهن در ساختمان سازی، تحمل و انتقال بارهایی است که بر ساختمان وارد می شود. شکل ظاهری تیرآهن به این گونه است که تیرآهن از دو بخش بال و جان تشکیل شده است. قسمت میانی تیرآهن که قسمت اصلی آن نیز به شمار می رود را جان و لبه ها و کناره های آن را بال می نامند.
تیرآهن ها قطعات از پیش تولید شده در کارخانه های فولادی هستند که به صورت صنعتی ساخته شده اند. همین امر موجب شده تا احتمال خطای تولید در کارگاه برای آنان نزدیک به صفر برسد. همچنین آماده بودن تیرآهن ها به سرعت در نصب و اجرای آن ها در سازه های فلزی کمک زیادی کرده است.همچنین استفاده از تیرآهن در ساختمان های با ارتفاع زیاد بسیار ساده تر انجام می گیرد.یکی از معایب مهم تیرآهن که اشاره کردن به آن خالی از لطف نیست، مقاومت پایین تیرآهن در مقابل خوردگی است.

 

 

قیمت تیرآهن در بازار امروز

 


انواع تیرآهن


تیرآهن ها انواع مختلفی دارند که هر یک بسته به کاربرد و شکل ظاهریشان در جاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه می خواهیم به بررسی هریک به طور جداگانه بپردازیم. تیرآهن IPE
این نوع تیرآهن که ظاهری شبیه به حرف I دارد و به تیرآهن معمولی نیز معروف می باشد تولید آن طبق استاندارد های اروپایی انجام می گیرد و ضخامت بال های آن ثابت است. در ایران نیز استفاده از این نوع تیرآهن رایج است و اغلب سازه ها بر اساس همین استانداردها تولید و طراحی می شوند.


تیرآهن INP


این نوع تیرآهن نیز به شکل حرف I می باشد اما براساس استاندارد های چین و روسیه تولید می گردد. وجه تمایز این نوع تیرآهن با نوع IPE در ضخامت بال هایشان است. در تیرآهن INP هر چه از جان فاصله می گیریم ضخامت بال ها کاهش می یابند. لازم به ذکر است که هر دو نوع این تیرآهن ها در کارخانه های فولاد و ذوب آهن کشورمان تولید و عرضه می گردند.
تیرآهن هاش، بال پهن یا IPB
این نوع تیرآهن ظاهری شبیه به حرف H دارد. اگر بال تیرآهن با جان آن برابر باشد، تیرآهن را تیرآهن هاش یا بال پهن می نامیم. این نوع تیرآهن با استاندارد های مختلفی تولید می گردد که مهم ترین آن ها استاندارد های اروپایی است. در ایران نیز طبق همین استانداردها تولید صورت می گیرد.


تیرآهن لانه زنبوری


وجه تمایز این نوع تیرآهن نسبت به دیگرد انواع تیرآهن ها وجود حفره هایی به شکل شش ضلعی در جان تیرآهن است که شبیه به لانه ی زنبور می باشد. از این رو به آن تیرآهن لانه زنبوری می گویند.دلیل وجود این حفره ها ایجاد مقاومت در برابر لنگر خمشی می باشد.البته وجود این حفره ها باعث شده تا بتوان لوله های برق و تاسیسات را از میان آن رد کرد و همچنین باعث کم شدن وزن تیرآهن شده و صرفه اقصادی بیشتری دارد که این موضوع یک مزیت به شمار می رود.

 

 

قیمت تیرآهن زنبوری در بازار امروز

 


کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی چیست؟


همانطور که گفته شد یکی از نیاز های اساسی ساختمان ها جهت مقاومت و اسکلت بندی وجود تیرآهن است که این تیرآهن ها در استاندارد های مختلفی تولید و عرضه می شوند که هریک کاربرد و ویژگی خاص خود را دارند.


حال می خواهیم از مهم ترین کاربردهای تیرآهن در ساختمان سازی را به طور مختصر نام ببریم.
1_کاربرد در اسکلت سازه فولادی که مهم ترین کاربرد تیرآهن است.
2_کاربرد کفی ستون که اتصال نبشی به ستون ها را فراهم می کند.
3_تیرآهن کرومیت که این تیرآهن ها از تیرک ها باریک تر هستند ام طول آن ها بیشتر است.
4_ستون:اگر تیرآهن هاش با مقطع تقریبا مربع داشته باشیم می توانیم ازآن به عنوان ستون استفاده کنیم.
5_شاه تیر:قسمت افقی سازه که به تیر معروف است.
6_تیرک میانی:این تیرک ها از شاه تیرها و ستون ها کوچک ترند و به آهن ها تیرآهن کوچک نیر می گویند.
7_خرپا:از تیرآهن در ساخت خرپا نیز استفاده می شود.


قیمت تیرآهن


قیمت تیرآهن همواره به عواملی مانند،قیمت نفت،هزینه های حمل و نقل،تاثیر تورم جهانی بر بازار های داخلی،سیاست داخلی کشورها،میزان عرضه و تقاضا و فصل تولید تیرآهن بستگی داشته است.همچنین شما باید برای به دست آوردن قیمت روز تیرآهن به به سایت های معتبر در زمینه ی فروش آهن آلات مراجعه کنید.


خرید تیرآهن


همانطور که می دانید شرکت آهن طهران یکی از فعالان در زمینه فروش انواع آهن آلات است،شما می توانید برای کسب اطلاعات و دسترسی به قیمت روز تیرآهن و دیگر آهن آلات به سایت آهن طهران مراجعه و یا با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

قیمت تیرآهن

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

جدول وزن ورق روغنی
جدول وزن ورق سیاه در تمام ضخامت ها
از چه تکنولوژی برای تولید نبشی استفاده می‌شود؟

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۳۰ آبان
360بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر