انواع استاندار میلگرد را به طور کامل بشناسید

انواع استاندار میلگرد را به طور کامل بشناسید

 

در این مطلب می خواهیم انواع استاندارهای میلگرد را به طور کامل بشناسیم. برای این منظور باید بدانیم میلگرد چیست و چه کاربردهایی دارد، انواع میلگرد کدامند و در پایان کمی درباره ی قیمت میلگرد و خرید میلگرد صحبت خواهیم کرد.

 

میلگرد چیست؟

 

میلگرد یکی از پروفیل های مهم و پر کاربرد ساختمانی است که آنقدر پرکاربرد است که افزایش قیمت آن می تواند کلیه ی هزینه های ساخت و ساز را تحت تاثیر قرار دهد. چون که میلگرد را در ساختمان سازی از کف ساختمان گرفته تا ستون ها به می برند و بسیار مهم و پرکاربرد است.

یکی از کاربردهای مهم میلگرد استفاده آن در بتن ریزی است که اصطلاحا به این عمل آرماتوربندی می گویند. البته آرماتوربندی قبل از بتن ریزی صورت می گیرد. حال سوالی که اینجا پیش می آید اینست که با وجود مقاومت بالای بتن چرا از میلگرد استفاده می کنند؟ چون که بتن فقط در مقابل نیروهای فشاری مقاومت بالایی دارد و در مقابل نیروهای کششی و چرخشی مقاومت چندانی ندارد و احتمال ترک خوردن و فروریختن دارد. حال برای رفع این نقطه ضعف بتن، مهندسان میلگرد در کنار بتن به کار میبرند چون که میلگرد در مقابل نیروهای کششی مقاوم است و این ویژگی می تواند مکمل بتن باشد و بتن را در مقابل نیروهای کششی مقاوم می کند و این ویژگی می تواند سازه مورد نظر را در هنگام وقوع زمین لرزه با بالا بردن مقاومت کششی بتن به وسیله ی میلگرد از ترک خوردن و فروریختن بتن جلوگیری می کند.

 

خرید انواع میلگرد در آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن و قیمت نبشی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

کاربرد میلگرد

 

میلگرد به اندازه ای در ساختمان سازی کاربرد دارد که به جرات می توان گفت که میلگرد یک عضو جدانشدنی در ساختمان است که هنوز جایگزینی یا رقیبی برای آن پیدا نشده است. بدون وجود میلگرد تقریبا می توان گفت ساخت آسمان خراش ها غیرممکن خواهد بود. در میان میلگرد ها،میلگرد آجدار پرکاربردترین نوع میلگرد ها میباشد. این مقطع فولادی،بیشترین وظیفه را در تحمل و انتقال فشارهای وارد بر ساختمان را برعهده دارد. مهمترین کابرد میلگرد آجدار را می توان تر تولید بتن مصلح یا همان بتن آرمه دانست.

 

انواع میلگرد

 

همانطور که می دانید، میلگرد ها توسط کارخانه های مختلفی تولید می شوند که این تنوع در تولید باعث کاربرد میلگرد در بخش های مختلف صنعت شده است. برای نمونه برای ساخت انواع سیم خاردار از میلگرد استفاده می شود.

به طور کلی میلگرد ها به دو نوع میلگرد ساده و میلگرد آجدار دسته بندی می شوند. لازم به ذکر است که میلگرد آجدار به شکل آجی که روی بدنه ی خود دارد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد:

1_میلگرد ساده یا A1

2_میلگرد آجدار مارپیچ یاA2

3_میلگرد آجدار جناغی یاA3

4_میلگرد آجدار مرکب یاA4

انواع میلگردهایی بیان کردیم فقط در شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت ندارند بلکه هرکدام خواص شیمیایی و در نتیجه خواص مکانیکی مختلفی دارند که باعث می شود هر کدام در جاهای مختلفی کاربرد داشته باشند.به کلی از میلگرد نوع A1 تا A4 مقدار کربن به کاررفته در میلگرد افزایش یافته و سختی و مقاومت میلگرد بالاتر می رود.

 

انواع استاندار میلگرد

 

در ادامه ی می خواهیم به استانداردهایی که توسط سازمان های بین المللی برای تولید میلگرد تهیه شده اند بپردازیم. استانداردهای زیر جز معتبرترین استاندارهای بین المللی برای تولید میلگردهاست:

1_ATSM:این شرکت انجمن مواد و آزمون امریکاست و دارای آیین نامه ACI(318_14)  می باشد.

2_JIS:استاندارد ژاپن می باشد که استاندارد JISG3112 را برای میلگرد های مورد استفاده در بتن اعلام می کند.

3_DIN:استاندارد آلمان(DIN488) که مربوط به فولاد به کاررفته در بتن مسلح می باشد.

4_ISO:سازمان بین المللی استاندارد است که ISO 6935 را برای فولاد نوشته است.

استاندارهای بریتانیا،کانادا،آمریکا و استرالیا هم مرجع شرکت های تولید میلگرد می باشند.

 

استاندارد میلگرد در ایران

 

در ایران کارخانه ذوب آهن به عنوان پیشرو در صنعت تولید فولاد می باشد که از استاندارد روسی برای تولید میلگردهای خود بهره می برد. در ادامه می خواهیم از دیگر استانداردهای کار رفته د تولید داخل کشور نام ببریم:

1_استاندارد روسیه

2_استاندارد ISIRI 3132

3_استاندارد DIN

 

خرید میلگرد

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

خرید میلگرد

 

با توجه به گستردگی بازارآهن آلات و رقابت میان فروشندگان آهن آلات امکان کلاهبرداری در این زمینه با توجه به حجم بالا و سنگینی معاملات باید در خرید و انتخاب یک فروشنده معتبر دقت زیادی را به خرج داد. شرکت آهن طهران یکی از معتبرترین و با سابقه ترین شرکت ها در زمینه فروش آهن آلات می باشد که شما می توانید برای خرید میلگرد یا دیگر آهن آلات با استفاده از سایت یا کارشناسان فروش ما به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

قیمت میلگرد

 

برای به دست آمدن قیمت میلگرد عوامل بسیار زیادی دخیل می باشد که در ادامه می خواهیم به مهم ترین این عوامل به طور مختصر اشاره کنیم:

عواملی مانند قیمت سنگ آهن و قراضه به عنوان مواد اولیه، قیمت ارز و دلار، قیمت سوخت، هزینه های مربوط به حمل ونقل،میزان عرضه و تقاضا را می توان از مهم ترین عوامل دانست.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط به فروشگاه اینترنتی آهن طهران:

میلگرد آجدار چیست؟
کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی چیست؟
جدول وزن ورق روغنی

 

 

۱۴۰۰ چهارشنبه ۳ آذر
391بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر