تیر آهن IPE چیست؟

تیر آهن IPE چیست؟

 

در این مطلب می خواهیم بدانیم که تیر آهن IPE چیست؟ برای دانستن این مطلب ابتدا باید اطلاعاتی درباره ی این که تعریف تیر آهن چیست؟ کاربرد تیر آهن، انواع تیر آهن و قیمت تیر آهن و خرید آن داشته باشیم. پس با سایت آهن طهران همراه باشید.


تیر آهن چیست؟


همانطور که میدانید تیر آهن نیز مانند میلگرد از آن دسته از پروفیل ها و مقاطع فولادی به شمار می رود که بسیار در صنعت و ساختمان سازی پرکاربرد است. در ابتدای تولید این مقطع آن را به شکل حرف انگلیسی I تولید می کردند که به تیر آهن معمولی معروف بود اما با پیشرفت تکنولوژی در این عرصه این محصول در اشکال مختلف دیگری تولید شد.مانند تیر آهن هاش که به شکل حرف H می باشد. که این اشکال تولید شده در بازار بسیار پرکاربرد و پرفروش شدند. تیر آهن پایه و اساس یک سازه به حساب می آید و در نبود تیر آهن ساخت یک سازه با اسکلت فلزی عملا غیرممکن است. تیر آهن را از لحاظ شکل ظاهری می توان به دو بخش بال و جان تقسیم کرد که به بخش میانی تیر آهن که بخش اصلی آن می باشد جان و به کناره ها و لبه های آن بال گفته می شود. تیر آهن را با ذکر طول جان یا ارتفاع آن بیان و شناسایی می کنند که این محصول در ایران از نمره 12 تا 30 و هرشاخه با طول 12 متر در دو نوع سنگین و سبک تولید و عرضه می شود. لازم به ذکر است که بدانید این محصول با آلیاژهای مختلف فولاد تولید می شود. وظیفه ی اصلی تیر آهن در سازه هایی با اسکلت فلزی تحمل فشار و انتقال بارهایی است که بر سازه وارد می شود.
روش تولید تیر آهن مانند خیلی دیگر از پروفیل ها به روش نورد گرم است که این روش یکی از مهم ترین روش ها برای تولید تیر آهن است. فرایند تولید تیر آهن باید بسیار باظرافت و دقت انجام شود چون که فرآیند و روش تولید این محصول برکیفیت نهایی آن بسیار تاثیرگذار است. همانطور که گفته شد این محصول با روش نورد گرم تولید می شود. در این روش در ابتدا شمش ها تحت حرارت 1100 درجه در کوره قرار می گیرند و ذوب می شوند. بعد از این که شمش ها کاملا ذوب و پخته شدند آن ها را به مرحله رافینگ می فرستند طی این فرآیند که در سه مرحله انجام می شود از عرض شمش ها کاسته و به طول آن ها اضافه می شود. بعد از این مرحله محصول تولید شده برای شکل گیری از قفسه نورد ابتدایی، میانی و پایانی عبور میدهند و سپس تیرآهن تولید شده در ابعاد و طول های مشخصی برش می خورد و آماده بسته بندی و عرضه می شوند.

 

خرید تیر آهن از آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت نبشی و قیمت ناودانی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


کاربرد تیرآهن


1_اسکلت سازه فولادی:

یکی از پایه ها و اساس های ساختمان جهت اسکلت بندی و مقاومت تیر آهن می باشد.


2_کفی ستون:

کاربرد کفی ستون در اتصال نبشی به ستون هاست که از تیر آهن استفاده می کنند.

 

3_تیرآهن کرومیت:

این تیر آهن دارای یک سطح نشیمنگاه است که بر روی تیر اصلی جا می روند و محکم می شوند در ضمن لازم است بدانید که این تیر آهن باریک تر است اما طول بلندتری دارد.


4_ستون ها:

اگر تیر آهن هاش با مقطع مربعی موجود باشد می توان از آن به عنوان ستون استفاده کرد.


5_شاه تیر:

قسمت افقی سازه فولادی را تیر می گویند.


6_تیرک میانی:

تیرک ها در بالا و پایین تیر آهن ها قرار می گیرند تا فشار و نیروی زیاد را تحمل کنند.


7_خرپا:

از این محصول در ساخت خرپاها نیز استفاده می کنند.

 

خرید تیرآهن در آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت پروفیل و قیمت ورق استیل به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


انواع تیرآهن


تیرآهن INP


این نوع تیر آهن که شکل ظاهری آن به شکل حرف I می باشد به این صورت است که هرچه از جان تیرآهن فاصله می گیریم ضخامت بال آن کاهش می یابد. این تیرآهن مطابق استاندارد های چین و روسیه تولید می شود. این نوع تیر آهن علاوه بر اینکه در داخل کشور نیز تولید می شود به صورت وارداتی نیز در بازار آهن موجود است.
این تیرآهن با نوع IPE شباهت زیادی دارد.


تیرآهن هاش یا بال پهن(IPB)


اگر اندازه بال تیرآهن با جان آن برابر باشد به آن تیر آهن هاش یا بال پهن گویند. این نوع تیر آهن به صورت سبک، سنگین و فوق سنگین در بازار موجود می باشد.


تیرآهن لانه زنبوری


در این نوع تیر آهن برای بالا بردن تحمل تیرآهن در مقابل لنگر خمشی در طول جان تیرآهن حفره هایی به شکل ذوزنقه ایجاد می کنند که شبیه لانه زنبور می باشد به همین دلیل به این نوع تیر آهن، تیر آهن لانه زنبوری گویند.

 


تیرآهن IPE چیست؟


این نوع تیرآهن که با نام تیر آهن معمولی شناخته می شود ظاهری شبیه به حرف I انگلیسی دارد و همچنین ضخامتی ثابت یعنی ضخامت بال های ابتدایی و انتهایی آن با هم برابرند.این نوع تیرآهن مطابق با استاندارد های اروپایی بوده و تقریبا اکثر سازه هایی که مهندسان ایرانی آن را طراحی کرده اند مطابق با همین استاندارد بوده است.


قیمت تیرآهن


عوامل بسیار زیادی در تعیین قیمت تیر آهن تاثیر گذار هستند.برای مثال قیمت سنگ آهن که برای تولید تیرآهن و طیف گسترده ای از آهن آلات استفاده می شود یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن است.از جمله این عوامل که می توان نام برد:


1_ضخامت تیرآهن
2_نوسانات ارزی
3_وضعیت بورس
4_هزینه حمل و نقل
5_میزان واردات و صادرات
6_برنامه ریزی بر آورد هزینه
7_کیفیت کارخانه تولید کننده

 

انواع تیر آهن

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه و قیمت میلگرد به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


خرید تیرآهن


شما برای خرید تیر آهن و یا انواع آهن آلات دیگر و همچنین برای کسب اطلاعات درباره ی هریک از این محصولات می توانید به سایت آهن طهران که یکی از بهترین فروشگاه های آنلاین آهن آلات می باشد مراجعه کرده و یا برای گرفتن مشاوره در این زمینه با کارشناسان فروش آهن طهران ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط به سایت فروشگاه اینترنتی آهن طهران:

انواع استاندار میلگرد را به طور کامل بشناسید
میلگرد آجدار چیست؟
کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی چیست؟

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
246بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 383 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1418 بیشتر