ناودانی فولادی چیست؟

ناودانی فولادی چیست؟

 

 

در این مطلب می خواهیم ناودانی فولادی را مورد بررسی قرار دهیم. پس ابتدا باید بدانیم ناودانی فولادی چیست؟ انواع ناودانی کدامند؟ قیمت ناودانی و کاربردهای ناودانی چیست و مواردی از این قبیل. پس با سایت آهن طهران همراه باشید.

 

ناودانی فولادی چیست؟


ناودانی فولادی یکی از پروفیل های باز ساختمانی به شمار می رود که از لحاظ شکل ظاهری مانند حرف U انگلیسی می باشد. به این صورت که این پروفیل دارای یک سطح افقی می باشد که به آن جان گفته می شود و دو سطح یا ضلع برآن عمود شده که به آن بال گفته می شود. دلیل اضافه کردن نام فولادی به آن به این دلیل است که این ناودانی از شمش های فولادی ساخته می شوند. ناودانی به دلیل داشتن شکل ظاهری مناسبی که دارند بسیار در ساختمان و پروژه های ساختمانی پر کاربرد شده اند. ناودانی ها را می توان از نقطه نظر جنس آن برای مثال فولادی بودن یا آلومینیومی بودن و یا از نقطه نظر روش تولید برای مثال فابریک بودن یا پرسی بودن و یا از نقطه نظر شکل ظاهری برای مثال ساده یا مشبک بودن به انواع مختلفی تقسیم کرد که در ادامه به توضیح هریک به طور جداگانه خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که در ایران و در سازمان استاندارد ملی فقط خصوصیات و ضوابط مربوط به ناودانی های نورد گرم در استاندارد تدوین شده است در حالی که سایر استاندارد ها مانند استانداردهای اروپایی و روسی نیز می توانند اطلاعات خوبی را در این زمینه به ما بدهند.

 

قیمت روز ناودانی در بازار

جهت اطلاع از قیمت نبشی و قیمت ورق روغنی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


انواع ناودانی


همانطور که در قبل گفته شد ناودانی ها از نقطه نظرهای مختلف به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. حال می خواهیم انواع ناودانی را از نقطه نظر فرآیند تولید بررسی کنیم.


انواع ناودانی از لحاظ فرآیند تولید


ناودانی ها از لحاظ فرآیند تولید به دو دسته ی ناودانی نورد شده(فابریک) و ناودانی پرسی دسته بندی می شوند.


ناودانی فابریک(نورد شده)


در این روش شمش خام را حرارت می دهند و شمش پس از حرارت دیدن و پخته شدن از میان غلطک هایی که به آن ها نورد می گویند عبور داده می شوند و به شکل ناودانی در می آیند. لازم به ذکر است که بدانید ناودانی ها با همان سایز نوردها از خط تولید بیرون می آیند. به این نوع ناودانی، ناودانی نورد شده نیز می گویند. اگر تمام ظوابط تعریف شده در استاندارد ملی ایران برای ساخت ناودانی در هنگام تولید رعایت شود این ناودانی می تواند علامت استاندارد را از اداره استاندارد ملی ایران دریافت کند.


ناودانی پرسی


همانطور که از نام این محصول پیداست این محصول با پرس کردن به دست می آید. یعنی در واقع این ناودانی با پرس کردن ورق های فولادی که به صورت 6 متری برش خورده اند به دست می آیند. این نوع ناودانی بسته به نوع ورقی که در تولید آن استفاده می شود دارای کاربرد های مختلفی می باشد.
حال می خواهیم ناودانی ها را از نقطه نظر شکل ظاهری مورد بررسی قرار دهیم.

 

قیمت نهایی ناودانیجهت اطلاع از قیمت ورق سیاه و قیمت میلگرد به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

انواع ناودانی از لحاظ شکل ظاهری


ناودانی مشبک:

 

این نوع ناودانی غالبا از جنس ورق گالوانیزه می باشد که این ناودانی قبلا به روش گالوانیزه گرم یا سرد تولید شده اند. دلیل نامگذاری این نوع ناودانی به این اسم وجود سوراخ هایی است که در این ورق ها به منظور استفاده در مواردی مانند بستن پیچ و مهره ایجاد شده اند. که این ناودانی شکل شبکه ای به خود گرفته و از این رو به آن ناودانی مشبک گویند. برای مثال یکی از استفاده های این نوع ناودانی در ساخت قفسه های فلزی است.

 

ناودانی ساده:


این نوع ناودانی را از ورق ساده می سازند که این ورق می تواند ورق معمولی و یا ورق گالوانیزه باشند. در این نوع بسته به نوع کاربرد از ورق های مختلفی استفاده می کنند.

 

کاربرد ناودانی


ناودانی با توجه به این که انوع مختلفی دارد در نتیجه کاربرد بسیار وسیعی در صنایع مختلف دارد که می توان عمده این کارایی را در صنعت ساختمان سازی نسبت دهیم اما در کل ناودانی در جاهایی به کار می رود که نیاز به تحمل بار چندانی ندارد. در ادامه می خواهیم چندین نمونه از کاربرد های ناودانی را به اختصار نام ببریم:
1_کاربرد ناودانی در تیر حمال
2_ساخت خرپا که مهم ترین کاربرد ناودانی در ساختمان است
3_استفاده از ناودانی در تاسیسات دریایی
4_ساخت دیوار که یکی از حیاتی ترین کاربرد های ناودانی است
5_کاربرد در ساخت سقف
6_استفاده در شاسی خودرو
7_استفاده در سازه های فولادی


قیمت ناودانی


عوامل بسیار متعددی می تواند برقیمت نهایی ناودانی تاثیر گذار باشد که از جمله این عوامل:
1_نوع ناودانی
2_جنسی که ناودانی از آن به دست آمده است
3_وزن ناودانی که یکی از عوامل مهم به شمار می رود
4_قیمت جهانی آن و نوسانات بازار ارز و دلار


خرید ناودانی


شما برای خرید ناودانی و یا آهن آلات دیگر ابتدا نیاز به اطلاعات درباره ی این محصولات دارید. از آن جایی که آهن طهران سال ها در این زمینه فعالیت دارد شما می توانید با مراجعه به سایت آهن طهران و یا تماس با کارشناسان فروش آهن طهران از قیمت روز ناودانی در بازار و همچنین کلیه آهن آلات با خبر شوید و بهترین انتخاب را در خرید خود انجام دهید.

 

قیمت ناودانی در آهن طهرانجهت اطلاع از قیمت تیر آهن و قیمت ورق استیل به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

سایر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

تیر آهن IPE چیست؟
انواع استاندار میلگرد را به طور کامل بشناسید
میلگرد آجدار چیست؟

 

۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
397بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 383 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1419 بیشتر