کارخانجات تولید تیر آهن در ایران کدامند؟

کارخانجات تولید تیر آهن در ایران کدامند؟

 

در این مطب می خواهیم بدانیم که کارخانجات تولید تیر آهن در ایران کدامند؟ برای دانستن این مطلب با سایت آهن طهران همراه باشید.
در ابتدای این مطلب کمی درباره ی این که تیر آهن چیست، انواع تیر آهن کدامند، کاربرد تیر آهن و در انتها درباره ی قیمت تیر آهن و خرید تیر آهن بحث خواهیم کرد.


تیر آهن چیست؟


همانطور که می دانید تیر آهن، پروفیلی است که وظیفه اصلی آن مهار فشارهای حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است که در صنعت ساختمان سازی بیشترین استفاده را دارد. این محصول از طریق فرآیند نورد گرم تولید می شود اما در تولید نوع معمولی و هاش در بعضی مراحل متفاوت است.
تیر آهن یک پروفیل ساختمانی پرکاربرد است که بسته به نوع وظیفه و نقشی که دارد در سازه مورد استفاده قرار می گیرند. تیر آهن از لحاظ شکل ظاهری به شکل I و H می باشد و از آلیاژهای مختلف فولادی ساخته شده است. گستردگی استفاده ی این محصول در سازه های بسیار بالاست به طوریکه ساخت اسکلت فلزی بدون وجود تیر آهن غیر ممکن است.
همانطور که بیان کردیم وظیفه ی اصلی این پروفیل تحمل و انتقال بار وارد بر ساختمان است. استفاده از این محصول در طراحی ستون،تیرها و خرپاها بهترین گزینه می باشد. اگر بخواهیم شکل ظاهری تیر آهن را تعریف کنیم، باید گفت که تیر آهن دارای دو بخش بال و جان می باشد که بخش اصلی و میانی آن را جان و کناره ها و لبه های آن را بال مینامند. حجم بالای استفاده این محصول در ساختمان باعث شده تا قیمت تیر آهن تاثیر مستقیم و به سزایی بر قیمت تمام شده ی ساختمان بگذارد. بدیهی است که استفاده از هر محصولی معایب و مزایایی داشته باشد. در ادامه می خواهیم به معایب و مزایای استفاده از تیر آهن اشاره کنیم.

 

 

خرید تیر آهن در بازار آهنجهت اطلاع از قیمت میلگرد و قیمت نبشی به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 


مزایا تیر آهن:


1_امکان توسعه بعد از اتمام سازه
2_اتصال چندین قطعه به یکدیگر را امکان پذیر می کند.
3_سرعت بالا در اجرا و نصب.
4_کاربرد فراوان در ارتفاع های بالا.
5_قطعاتی هستند که از پیش در کارخانه ساخته شده اند.

 

 معایب تیر آهن


1_خوردگی فلزات در مقابل عوامل خارجی:همانطور که می دانید فلزات در مقابل رطوبت از خود واکنش نشان می دهند و آسیب پذیرند. همین امر موجب شده تا هزینه نگهداری ساختمان بالا رود.
2_تمایل فلزات به کمانش که این یک نقطه ضعف به شمار می رود.
3_اتصال نا مناسب قطعات:اتصال قطعات فلزی باید با پیچ و پرچ انجام شود اما در کشور ما بیشتر اتصالات توسط جوش صورت می گیرد که باید کسی این کار را انجام می دهد از مهارت کافی برخوردار باشد.


در ادامه می خواهیم به معرفی انواع تیر آهن بپردازیم:


1_تیر آهن IPE:

این نوع تیر آهن از لحاظ شکل ظاهری شبیه به حرف انگلیسی I می باشد. این نوع تیر آهن با ضخامتی ثابت و طبق استاندارد های اروپایی تولید می شود.


2_تیر آهن INP:

این نوع تیر آهن از لحاظ شکل ظاهری مانند نوع IPE می باشد با این تفاوت که هرچه از جان تیر آهن فاصله می گیریم ضخامت آن کم تر می شود. در ضمن این نوع تیر آهن مطابق با استاندارد های روسیه و چین تولید می شود.


3_تیر آهن بال پهن یا هاش(IPB)

به طور کلی به تیر آهنی که اندازه ی بال آن با جان آن برابر باشد به آن تیر آهن بال پهن یا هاش گفته می شود. تیر هاش به صورت سبک، سنگین و فوق سنگین در بازار موجود است.


تیر آهن لانه زنبوری(CPE)


در این نوع تیر آهن به منظور بالا بردن تحمل تیر آهن در مقابل لنگر خمشی، در جان تیر آهن حفره هایی به شکل ذوزنقه ایجاد می کنند که این تیر آهن شکلی شبیه به لانه زنبور به خود می گیرد از این رو به آن تیر آهن لانه زنبوری گفته می شود.

 

قیمت تیر آهن در بازار امروزجهت اطلاع از قیمت ورق استیل و قیمت پروفیل به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 


کارخانجات تولید تیر آهن در ایران کدامند؟


در ایران به دلیل وجود منابع فلزی مانند سنگ آهن کارخانه های زیادی برای تولید آهن آلات نیمه آماده مانند میلگرد، تیر آهن، پروفیل، نبشی و ناودانی ودیگر آهن آلات وجود دارد که در اینجا به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:


1_ذوب آهن اصفهان
2_کارخانه نورد آریان فولاد
3_فولاد ناب تبریز
4_مجتمع تولید فولاد صنعت بناب(شاهین بناب)
5_جهان فولاد غرب(کرمانشاه)
6_فولاد خوزستان
7_پروفیل صنعت ماهان


قیمت تیر آهن


برای قیمت گذاری تیر آهن باید به عوامل بسیار زیادی توجه داشت چونکه عوامل زیادی بر قیمت نهایی تیر آهن تاثیر مستقیم دارند که مهم ترین آن ها را نام می بریم:


1_عرضه و تقاضا
2_روند صنعت
3_هزینه مواد
4_هزینه حمل و نقل
5_فصل تولید


خرید تیر آهن


برای خرید تیر آهن یا هر آهن آلات دیگری شما ابتدا باید درباره آن محصول اطلاعات در مورد آهن آلات می توانید به سایت آهن طهران یا مشاوران فروش ما که سالهاست در این زمینه در حال فعالیت هستند مراجعه کرده و بهترین انتخاب در خرید را انجام دهید.

 

قیمت تیر آهن در آهن طهران

جهت اطلاع از قیمت ناودانی و قیمت ورق سیاه به سایت آهن طهران مراجعه نمایید.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

جدول وزن و قیمت پروفیل
در آرماتوربندی از چه نوع میلگردی باید استفاده کرد؟
ناودانی فولادی چیست؟

 

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
364بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر