خمکاری میلگرد و نکاتی که باید در خمکاری به آن توجه کرد!

خمکاری میلگرد و نکاتی که باید در خمکاری به آن توجه کرد!

 

در این مطلب می خواهیم به مسائلی پیرامون خمکاری میلگرد و نکاتی که باید در خمکاری میلگرد به آن توجه کرد بپردازیم. البته برای فهم بهتر این موضوع مطالبی همچون تعریف میلگرد و این که میلگرد چیست و انواع میلگرد کدامند می پردازیم و سپس چگونگی خمکاری آن را بیان می کنیم و در آخر اطلاعاتی درباره ی قیمت میلگرد و خرید میلگرد را بازگو خواهیم کرد. پس با سایت آهن طهران همراه باشید.


میلگرد چیست؟


میلگرد یا همان آرماتور یک میله، شبکه یا کابل فولادی است که به منظور تقویت مقاومت سازه های بتنی از آن استفاده می کنند. معمولا از میلگرد به عنوان یک عنصر اصلی در ساختمان سازی یاد می کنند. به دلیل استفاده ی بالای آن در ساختمان سازی تغییر قیمت آن می تواند به صورت مستقیم بر قیمت تمام شده ی ساختمان تاثیر گذار باشد. لازم به ذکر است که بدانید اگرچه بتن ها به عنوان عامل اصلی استحکام یک سازه شناخته شده اند اما این میلگردها یا همان آرماتورها هستند که این وظیفه را بر عهده دارند و در هنگام زلزله از سازه محافظت می کنند. دانشمندان برای اولین بار در سال 1800 میلادی بود که دریافتند که با اضافه کردن میلگرد به بتن می توانند ضعف بتن در مقابل نیروهای کششی را به وسیله وجود میلگرد که در مقابل نیروهای کششی مقاومت بالایی دارد را جبران کنند و باعث ایجاد سازه هایی شوند که هم در برابر نیروهای کششی و هم در برابر نیروهای فشاری مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.
همانطور که می دانید بتن در مقابل نیروهای فشاری مقاومت بسیار بالایی دارد و برای خرد کردن آن نیاز به نیروی فشاری بسیار قوی می باشد اما این محصول در صورت اعمال نیروی کششی به آن بسیار آسیب پذیر و شکننده است به همین جهت وجود میلگرد در کنار بتن می تواند این ضعف را جبران کرده و از شکسته شدن و ترک خوردن بتن در هنگام اعمال نیروی فشار به آن جلوگیری شود. امروزه در همه ی پروژه های ساخت و ساز از میلگرد برای تقویت بتن بهره می برند و میلگرد یک عضو جدا نشدنی در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود که تصور ساخت آسمان خراش ها و ساختمان هایی با ارتفاع زیاد در نبود میلگرد رویایی بیش نیست. لازم به ذکر است که بگوییم مهم ترین دلیلی که باعث شده که ترکیب میلگرد و بتن تا اینقدر کارآمد باشد نزدیک بودن ضریب انبساط دمایی بتن و فولاد به یکدیگر است که هنگام تغییرات دمایی، تنش های اضافی درونی در داخل بتن رخ ندهد و لغزشی بین فولاد و بتن صورت نگیرد. همچنین این مسئله باعث می شود که در شرایط نامساعدی مانند آتش سوزی سازه به خوبی استحکام خود را حفظ کند.

 

خرید میلگرد در آهن طهران


انواع میلگرد


به طور کلی، میلگردها را از لحاظ شکل ظاهری آن ها می توان به دو دسته ی میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم کرد که در استاندارد 3132 ایران ازآن با عنوان میلگرد های فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن از آن یاد می شود. انواع میلگرد آج دار و ساده به شکل زیر است:


1_میلگرد ساده
2_میلگرد آجدار
الف_میلگرد آجدار مارپیچ(یکنواخت یا دوکی)
ب_میلگرد آج دار جناغی(یکنواخت یا دوکی )
ج_میلگرد آجدار مرکب(دوکی)

 

 

قیمت نهایی میلگرد

 


خمکاری میلگرد و نکاتی که باید در خمکاری میلگرد به آن توجه کرد


همانطور که می دانید از میلگرد در قسمت فونداسیون و آرماتوربندی استفاده می کنند که در آرماتوربندی نیاز است که میلگرد خم شود و میلگرد یک میله ی فولادی است که به راحتی خم نمی شود پس این کار باید توسط ماشین آلات مخصوص و طی یک فرآیند خاص صورت بگیرد.
به طور کلی فرآیند خمکاری را این گونه می توان بیان کرد:
زمانی که یک میلگرد بدون آنکه شکسته شود تغییر شکل دهد آنگاه خمکاری صورت گرفته است. خمکاری میلگردها به روش های متفاوتی بسته نوع نیاز صورت می گیرد که در اینجا آن ها را فقط نام می بریم:


1_میلگرد راستا
2_میلگرد خاموت
3_میلگرد ادکا
4_میلگرد سنجاقک
5_میلگرد رکابی
6_میلگرد خرک
قیمت میلگرد


قیمت نهایی میلگرد در بازار به عوامل بسیار متعددی بستگی دارد مخصوصا در کشور ما با توجه به شرایط تحریم و نوسانات بازار ارز. حال می خواهیم به مهم ترین این عوامل بپردازیم:


1_عرضه و تقاضا
2_هزینه مواد اولیه
3_قیمت دلار و ارز
4_هزینه حمل و نقل
5_نیاز به صنایع وابسته
6_تورم جهانی و تاثیر مستقیم آن بر بازار


خرید میلگرد


برای خرید میلگرد یا هر آهن آلات دیگری مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه کنید این است که فروشنده ای که از آن خرید می کنید معتبر باشد و به همان وزنی که سفارش می دهید برای شما بار ارسال کند. شرکت آهن طهران یکی از بهترین و معتبرترین شرکت ها در این زمینه محسوب می شود که شما می توانید با مراجعه سایت و یا تماس با کارشناسان مربوطه که هریک در سایت درج شده اند به اطلاعات مورد نیاز خود برای خریدی مطمئن را کسب کنید.

 

 

قیمت میلگرد در بازار امروز

 

 

سایر مطاب مرتبط به سایت آهن طهران:

بهترین نوع پروفیل در و پنجره
تیر آهن ذوب آهن اصفهان چه ویژگی هایی دارد؟
کارخانجات تولید تیر آهن در ایران کدامند؟

 

۱۴۰۰ سه شنبه ۲۳ آذر
394بازدید
کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 383 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1417 بیشتر