کاربرد نبشی ال با بال نامساوی

کاربرد نبشی ال با بال نامساوی

 

در این مطلب می خواهیم کاربرد نبشی ال با بال نامساوی را مورد بررسی قرار دهیم. برای تفهیم بهتر و تکمیل این مطلب ابتدا توضیحاتی را با عناوین نبشی چیست، کاربرد نبشی، انواع نبشی و سپس کاربرد نبشی ال با بال نامساوی را شرح خواهیم داد و در پایان مطالبی را در مورد قیمت نبشی و خرید نبشی ارائه خواهیم داد. پس تا پایان این مطلب با سایت آهن طهران همراه باشید.

 

نبشی در ساخت و ساز

نبشی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مصالحی است که گاه به صورت تنها و گاه به صورت مرکب در صنعت ساخت و ساز به کار برده می شود. نبشی از لحاظ شکل ظاهری پروفیلی است که سطح مقطع آن به صورت دو ضلع عمود برهم می باشد.

 

کاربرد نبشی

 

نبشی ها در سازه های فلزی کاربرد های بسیار گسترده ای دارند که با توجه به طرحی که توسط مهندسین پروژه ارائه می شود نبشی ها را به دو صورت خرد(نبشی لقمه) و شاخه در پروژه ها به کار می برند. معمولا سایز نبشی بین 50 تا 150 میلیمتر می باشند و بیشتر برای اتصال پل ها به ستون ها، تیر آهن ها به بیم های باربر، ستون ها به صفحات در فونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند. همچنین از نبشی ها در ساخت ستون و خرپا نیز استفاده می کنند. کاربرد نبشی های برش خورده که به نبشی لقمه نیز معروف هستند بیشتر در سازه هایی که به آسانسور مرتبط هستند کاربرد دارند. درسقف های کرومیت برای بال بالایی تیرچه نبشی، تسمه یا ناودانی مورد استفاده قرار می گیرد و در درون بتن پوششی قرار می گیرند. علاوه بر این موارد می توان گفت برای اتصالات ساده در سازه ها از نبشی ها کمک می گیرند که انواع اتصالات ساده به صورت زیر می باشد:

1_اتصال نبشی جان

2_اتصال با نبشی نشیمنی(تقویت نشده) و (تقویت شده)

3_اتصال نیم گیردار(نیم صلب)

4_اتصال گیردار(صلب) و...

 

انواع نبشی

 

انواع نبشی

نبشی ها را می توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد و به انواع مختلفی تقسیم کرد:

1_انواع نبشی از لحاظ نحوه ی تولید

2_انواع نبشی از لحاظ شکل ظاهری

نبشی ها از لحاظ نحوه ی تولید به دو دسته ی نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم بندی می شوند که هریک را مختصرا توضیح خواهیم داد.

 

نبشی پرسی:

نحوه ی تولید این نوع نبشی به این صورت است که ابتدا یک ورق فولادی 6 متری را از وسط عرض آن خم می کنند و به آن حالت می دهند. پس می توان نتیجه گرفت که نبشی پرسی ماهیت اولیه ی خود را از ورق فولادی می گیرد.

 

نبشی فابریک:

نحوه ی تولید نبشی فابریک با استفاده از فرآیند نورد گرم از اسلب های گداخته شده می باشد و از همان ابتدای فرآیند تولید به صورت نبشی از خط تولید خارج می شود و خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به نبشی پرسی دارد.

نبشی ها از لحاظ شکل ظاهری نیز به دو دسته ی نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم بندی می شوند.

 

نبشی بال مساوی:

این نبشی به شکل حرف L می باشد و همانطور که از نام این نبشی مشخص است دارای 2 بال عمود برهم با اندازه های مساوی می باشد.

 

نبشی با نامساوی:

این نوع نبشی نیز ظاهری شبیه به حرف L دارد و دارای دو بال عمود برهم اما با اندازه های نامساوی است. در ضمن این نوع نبشی در مواقعی که امکان استفاده از نبشی بال مساوی وجود ندارد از این نوع نبشی استفاده می کنند.

 

کاربرد نبشی ال با بال نامساوی

نبشی ال با بال نامساوی همانطور که توضیح دادیم دارای دو بال عمود برهم و نامساوی است و دارای کاربرد و استفاده های زیادی است. برای مثال وسایل نقلیه معمولا نامتقارن هستند و در برخی قسمت ها وزن بیشتری نسبت به سایرین دارند. با این تفاسیر نبشی های بال نامساوی می توانند یک شکل عملی از تقویت سازه باشند. از نبشی های بال نامساوی اغلب در پروژه های بزرگ ساختمانی استفاده می کنند. دیگر مثال های کاربرد این نبشی‌ها شامل: زیر ساخت های معدن کاری، دکل های نیرو، انواع ماشین های صنعتی، حمل ونقل و... می باشد.

 

 

کاربرد نبشی

 

 

قیمت نبشی

قیمت نبشی در بازار ایران تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد که از مهم ترین آن ها می توان به قیمت دلار اشاره کرد. همچنین گاهی در بازار آهن عرضه و تقاضا دچار عدم تعادل می شود که بیشتر شدن تقاضا منجر به بالا رفتن و بیشتر شدن عرضه باعث پایین رفتن قیمت ها می شود. در ضمن نوع نبشی نیز بر قیمت آن تاثیر گذار است. برای مثال نبشی پرسی قیمت پایین تری نسبت به نبشی فابریک دارد و به همان میزان کیفیت پایین تری نیز دارد. نکته ای در مورد نبشی پرسی این است که چون ماهیت نبشی پرسی از ورق فولادی است قیمت آن به قیمت ورق فولادی وابسته است.

 

خرید نبشی

 یکی از پرکاربردترین نبشی‌ها، نبشی ساختمانی و نبشی صنعتی به شمار می رود باید برای خرید آن از فروشندگان متعددی استعلام گرفت و بهترین گزینه را انتخاب کرد. ما برای خرید نبشی و یا هر آهن آلات دیگر مورد نیازتان سایت آهن طهران را به شما پیشنهاد می کنیم تا علاوه بر قیمت مناسب خریدی مطمئن را تجربه کنید.

 

 

قیمت نبشی در آهن طهران

 

 

سایر مطالب مرتبط به فروشگاه آنلاین آهن آلات آهن طهران:

انواع قوطی پروفیل از لحاظ شکل کدام اند؟
تیرآهن 14 چیست؟
پروفیل مبلی چیست؟

 

۱۴۰۰ يکشنبه ۲۶ دي
259بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 384 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1419 بیشتر