برشکاری ورق و انواع آن

برشکاری ورق و انواع آن

 

برشکاری ورق یا قیچی کاری یکی از عملیات مهم برشکاری مکانیکی محسوب می شود؛ که به وسیله قیچی می توان ورقهای فلزی (آهن) ، شمش ها ، همچنین میله ها را برش داد. برشکاری بوسیله ی قیچی همانند برشکاری با قلم است با این فرق که در قیچی کاری تیغه های که در دو طرف قطعه قرار گرفته است به وسیله ی نیروی دست یا ماشین از کنار هم عبور کرده و برش صورت می گیرد.

 

ورق برشی گرم

برشکاری گرم به روش‌هایی از برشکاری فلزات گفته می‌شود که دمای حرارت برای برش فولاد بسیار بالا بوده و این افزایش دما به برش فلزات نیز کمک می‌کند.
از مزایای برشکاری گرم می‌توانیم به صرفه جویی در زمان، جلوگیری از تولید تراشه، قابلیت اجرای طرح‌ها به کمک نرم‌افزار‌ها، قابلیت ایجاد خراش‌های ظریف و حکاکی اشاره کرد.
اما برشکاری گرم معایبی هم دارد که عبارتند از: تولید گاز‌های سمی در هنگام انجام عملیات برشکاری، ایجاد ضایعات، پایین آمدن دقت در برش های ورق‌های ضخیم و...

 

برشکاری دیسکی آتشی

برشکاری دیسکی آتشی یک از روش‌های برشکاری گرم است به این صورت که با ایجاد حرارت بسیار بالا در محل برش، ورق فلزی را برش می‌دهد.
دیسک تیغ اره با سرعت بالا با استفاده از موتور الکترونیکی به حرکت در می‌آید و فلز را برش می‌دهد.
این روش از برشکاری به دلیل مصرف انرژی زیاد و خطراتی که ممکن است برای اپراتور داشته باشد، در حال حاضر از این روش استفاده نمی شود.

 

برشکاری پلاسما

برشکاری پلاسما از دیگر روش‌های برشکاری گرم محسئب می شود. بیش از ۳۰ سال است که از روش پلاسما برای برش ورق‌های فلزی استفاده می ‌شود. در برشکاری پلاسما، گاز و هوای فشرده با سرعت بالا از نازل خارج می شود و به قسمتی از ورق که قرار است برش داده شود، برخورد می کند.
در واقع این عملیات با ایجاد قوس الکتریکی اتفاق می‌‌افتد که گاز به حالت پلاسما در می‌آید. برخی از انواع دستگاه‌های برش پلاسما به کامپیوتر متصل می شوند و با کمک نرم افزار‌ها، برش‌های دقیقی را روی ورق فولادی ایجاد می کنند.

 

برشکاری لیزری

برشکاری لیزری هم به کمک اشعه لیزر قابل انجام است. از این روش بیشتر برای ایجاد برش‌های ظریف و یا حکاکی استفاده می‌شود.

 

برشکاری سرد

برشکاری سرد به روشی از برشکاری گفته می‌شود که در جریان فرآیند این اتفاق، درجه حرارت بالا نمی ‌رود.

 

برشکاری واتر جت

برشکاری واتر جت، با استفاده از فشار بالای آب که در برش های روی فلز ایجاد می شود. این روش به دلیل هزینه پایین و آسیب های کمتر برای محیط زیست بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

 

برشکاری دستی

برشکاری دستی با استفاده از دستگاه‌های ساده و ابتدایی و توسط یک اپراتور انجام می گردد.

 

برشکاری ورق

برشکاری ورق به کمک دستگاه‌ها و تکنولوژی های مختلفی انجام می‌شود. هر کدام از این تکنولوژی‌ها، مزایا و معایب خود را دارند. صاحبان مشاغل مرتبط، سعی می‌کنند با امکان سنجی و نیاز به نوع برشی که دارند از یکی از روش‌های زیر برای ورق برشی استفاده کنند.

 

 

برشکاری ورق

 

مزایای برشکاری گرم

 

سرعت برشکاری در حجم زیاد یکی از مهمترین مزایایی که می توان برای برشکاری گرم در نطر گرفت سرعت انجام عملیات برشکاری می باشد که به عنوان مثال در یک کارگاه که نیاز به برش میلگرد به تعداد بسیار زیاد می باشد، اگر از روش های برشکاری گرم استفاده کنیم می توان با سرعت بسیار بالایی میلگردهای زیادی را برش داد.
یا در مواردی که برشکاری ورق با ضخامت بالا مد نظر باشد انجام برشکاری به روشهای سرد یا غیر ممکن و یا به زمان بسیار زیادی نیاز است در حالیکه در روش های برشکاری گرم می توان با سرعت بالایی ورق آهن صخامت بالا را برش داد.

 

مزایای برشکاری سرد

 


حفظ خواص فلز


با توجه به اینکه در هنگام برش سرد دمای فلز افزایش محسوسی ندارد، خواص فلز که عموما تابع دمای فلز می باشد، تغییر نمی کند. مخصوصا در مورد ورق آهن.
در صورتی که دمای ورق فولادی بالا رود و سرد شدن آن تحت کنترل نباشد می توان منجر به تردی ورق شود. بنابراین با برش ورق به صورت سرد می توان بدون تغییر در خواص فیزیکی آن شکل مورد نظر را ایجاد کرد.

 

 

یرشکاری ورق

 

انعطالف برشکاری به لحاظ شکل و طول


استفاده از تجهیزاتی نظیر گیوتین، قیچی و اره که در برش کاری سرد رایج هستند امکان اینکه ورق آهن را به اشکال مختلف برش دهیم، به وجود می آید. از اشکال هندسی ساده گرفته تا اشکال پیچیده، حروف الفبا و تصاویر مختلف در برشکاری سرد به راحتی امکان‌پذیر هستند.

 

پرتی کم


در برش سرد مقدار کمی پرتی ایجاد می شود. پرت یا ضایعات به آن قسمت از ورق آهن گفته می شود که در اثر برش عملا غیرقابل استفاده هستند. گاهی پرت ورق به صورت کناره ورق است و گاهی به صورت تکه های پراکنده که با استفاده از برش سرد می توان ضایعات را به حداقل برسانیم. در روش های مانند واتر جت و یا برش با قالب می توان با طراحی درست برش، به ماکزیمم سطح مفید در برشکاری دست پیدا کند و در مصرف ورق آهن صرفه جویی زیادی به عمل می آید. با توجه به قیمت ورق آهن در ضخامت های مختلف این مزیتی بسیار مطلوب به حساب می آید.

 

سرعت برشکاری


در روش برشکاری ورق به صورت سرد سرعت برش به اندازه ای زیاد است که می توان به صورت انبوه اشکال یک شکل و هم اندازه را تولید کرد.

 

عدم تولید گازهای سمی و آلاینده


با توجه به اینکه در برشکاری سرد از روشهای نیازمند به وجود شعله و مشعل بی نیاز هستیم، عملا در این روش ها میزان تولید گازهای آلاینده و سمی صفر خواهند بود.

 

معایت برشکاری سرد


هزینه متریال مصرفی بالا قیچی ها، صفحه های سنگ فرز، تیغه الماس ها، گیوتین و اره ها موارد مصرفی هستند که پس از مدتی اعمال برش بر روی ورق و دیگر محصولات فولادی فرسوده شده و دیگر قابل استفاده نیستند. از این رو مصرف متریال در برش های بسیار زیاد می تواند بالا برود و در کل هزینه کار را افزایش دهد.

 

محدودیت مکانی ابزار برشکاری


دستگاه هایی که می تواند برش کاری سرد انجام دهد معمولا در محلی ثابت و با تکیه بر زمین عملیات برشکاری را انجام می دهند. این دستگاه ها نظیر گیوتن به دلیل به کار رفتن جک های هیدرولیکی قوی و یا تجهیزات پنوماتیک دارای وزن بسیار زیادی هستند از این رو امکان اینکه این دستگاه را به دوش بکشیم و در هر جا عملیات برشکاری را انجام دهیم بسیار کم است. به همین دلیل به طور کل می توان محدودیت مکانی را برای ابزار برشکاری سرد یک عیب عمده حساب کرد.

 

 

یرشکاری ورق

 

 

 

 

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

چرا باید از میلگرد کروم استفاده کنیم؟

عوامل موثر بر صادرات آهن آلات

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

۱۴۰۰ دوشنبه ۳۱ خرداد
509بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر