هر آنچه میبایست در مورد تیرچه کرومیت بدانید!

هر آنچه میبایست در مورد تیرچه کرومیت بدانید!

 

سقف کرومیت نوعی سقف تیرچه بلوک است که برای ساخت آن از تیرچه فلزی با جان باز استفاده می کنند. کرومیت در سازه های فولادی اجرا می شود و نوعی سقف جدید است که از استحکام و یکپارچگی بالا برخوردار است. سقف کرومیت در مقایسه با سایر سقف ها از مزایای بسیار بیشتری برخوردار هستند که از این رو از آن در سازه های مختلف استفاده می شود. با استفاده از تیرچه های کرومیت می توان چندین سقف را به طور همزمان بتن ریزی کرد و این کار از نظر اقتصادی بسیار بصرفه بوده است. تیرچه های کرومیت دارای حالتی ایستاده هستند و نیازی به شمع بندی در زیر سقف ندارند. این تیرچه ها به گونه ای طراحی شده اند که به تنهایی می توانند وزن بتن و قالب ها را تحمل کنند، از این رو پس از بتن ریزی، تیرچه های فولادی با بتن ترکیب و یکپارچه شده و بارهای وارد شده به سقف را تحمل می کند. در کل این تیرچه ها از قابلیت تحمل بار قبل از گیرش بتن و پس از آن برخوردار هستند و می توانند تمام بارهای زنده و مرده را تحمل کنند.

 

سقف کرومیت

اجزای سقف کرومیت

 

تیرچه فولادی با جان باز

این تیرچه ها نوعی سازه پیش ساخته هستند که به شکل خرپا های ویژه ساخته شده اند. این تیرچه ها قبل از بتن ریزی و گرفتن آن و هم پس از گرفتن آن در دو فاز استفاده می شوند. تیرچه های فولادی از بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی تشکیل شده اند. در واقع بال تهتانی که از نوعی تسمه ساخته شده است به عنوان عضو کششی خرپا عمل می کنند.

 

میلگرد حرارتی

همانطور که از نامشان مشخص است از این میلگرد ها برای مقابله با تنش های دمایی استفاده می شود و نصب آن ها به صورت عمود به تیرچه هاست.

 

سقف کرومیت

بلوک ها

 

کلاف عرضی

وجود کلاف عرضی بسیار مهم است حد اقل عرضی که دارند 10 سانتیمتر بوده و دو میلگرد به قطر 12 میلیمتر دارند.

در دهانه هایی که کمتر از 5.5 متر هستند نصب یک کلاف واجب بوده و در ضمن فاصله هر کلاف نباید بیشتر از 2.5 متر باشد.

 

بتن رویه

بخشی از تیر مرکب است و پس از اجرای تیرچه ها و بلوکه ها قرار داده می شوند. این بتن بار های وارده به سقف را تحمل می کند.

 

 

انواع سقف کرومیت

 

سقف تیرچه بلوک کرومیت

سقف تیرچه بلوک کرومیت سرعت اجرای بالاتر و سادگی بیشتری نسبت به سقف های تیرچه بلوک معمولی دارد. در اجرای سقف کرومیت تیرچه بلوک از شمع بندی استفاده نمی شود.

 

سقف پلیمر کرومیت

به منظور کاهش وزن سقف، از سقف های پلیمر کرومیت استفاده می گردد. از جمله مصالحی که در این نوع سقف مورد استفاده قرار می گیرد، بلوک پلی استایرن می باشد که علاوه بر کاهش میزان مصرف تیرچه و فولاد، سبب ساده تر شدن گچکاری در زیر سقف می شود. همچنین وزن پایین این نوع سقف، سبب اجرای سریع آن می گردد.

 

سقف کامپوزیت کرومیت

کامپوزیت ها نیز از جمله مصالحی هستند که به منظور کاهش وزن سقف مورد استفاده قرار می گیرند. در این سیستم، از تیرچه های فولادی با جان باز به جای تیرآهن ساده یا تیرآهن لانه زنبوری استفاده و روی آن نیز با دال بتنی پوشیده می شود تا جان تیرچه ها از بتن احاطه شود. بین تیرچه ها نیز با قالب های موقت پر و پس از بتن ریزی، برداشته می شود. سقف کامپوزیت کرومیت علاوه بر کاهش وزن سقف، میزان مصرف تیرچه را نیز کاهش می دهد. این نوع سقف به راحتی قابل اجراست و اجزای آن بسیار ساده و قابل دسترس می باشد. همچنین اجرای سقف کامپوزیت در دهانه های بلند، سبب کاهش چشمگیر هزینه های تمام شده می شود.

 

 

مزایای سقف کرومیت

 

اجرای این سقف سریعتر از تیرچه است. پس از مرحله بتن ریزی ، عملیات ساختمانی می تواند ادامه داشته باشد و هیچ مانعی در برابر بارگیری سبک وجود نخواهد داشت. سیستم سقف کرومیت به مقاومت نهایی پس از تغییر شکل و شکستگی های زیاد بین تیرچه کرومیت و بتن می رسد. رفتار این نوع سقف و آزاد شدن تدریجی آن ایمنی و مقاومت آن را تضمین می کند. گفته می شود تیرچه های کرومیت به صورت ایستاده ایستاده اند بنابراین می توانند وزن بتن مرطوب را تحمل کنند و تنش بسیار کم است. در مقایسه با سقف های تیرچه بلوک معمولی ، مصرف بتن در سقف کرومیت کمتر است ، بنابراین ساختار سقف سبک تر می شود. نازک کاری کرومیتی خود می تواند در برابر وزن بتن مرطوب، بلوک و سایر فاکتورهای عملکرد قبل و بعد از آب بندی بتن مقاومت کند. به این دلیل مقاومت در هیچ یک از عملیات نیازی به شمعدان نیست. تیرچه های کرومیت به اسکلت جوش داده می شوند و پس از گرفتن بتن، سقف و اسکلت محکم می شود . طراحی و اجرای سقف های کرومیت با نظارت و راهنمایی پرسنل خبره جهت اطمینان از ایمنی کار و جلوگیری از نقص انجام می شود. استفاده از سقف کرومیت در ساختمانهایی با تعداد کف بالا یا پایین باعث صرفه جویی در هزینه می شود. به دلیل نیاز به شمع می توان بتن را همزمان درچندین سقف قرار دارد. در این نوع سیستم سقف امکان اجرای سقفی با بارهای سنگین و دهانه های زیاد وجود دارد. با استفاده از سقف کرومی ، دهانه سقف می تواند تا 1.5 متر با ظرفیت حمل بار 3 تن می باشد.

 

تیرجه کرومیت

 

 

 

از دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران :

برشکاری ورق و انواع آن

میلگرد زیگزاگ چیست و چه کاربردی دارد؟

معرفی میلگرد کلاف، انواع و کاربردهای آن در بازار

۱۴۰۰ سه شنبه ۱ تير
436بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر