۷ عامل اثر گذار بر قیمت میلگرد

۷ عامل اثر گذار بر قیمت میلگرد

عرضه و تقاضا

 

یکی از مواردی که تقریبا تمامی اقتصادانان در مورد تاثیر آن بر روی مبحث قیمت و قیمت گذاری محصولات در نظر می گیرند مساله عرضه و تقاضا این محصولات است. از نظر کارشناسان ما مهم‌ ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی عرضه و تقاضا محصولات است. با افزایش تقاضا و کاهش عرضه قیمت‌ها بالا رفته و یا با کاهش تقاضا و افزایش عرضه قیمت‌ها کاهش پیدا می کند. باید توجه داشته‌ کنید که قیمت میلگرد علاوه بر اینکه تحت تاثیر عرضه و تقاضا قرار می گیرد، تحت تاثیر پیش‌بینی عرضه و تقاضا نیز قراردارد.

کادر حرفه ایی کارشناسان آهن طهران پیشنهاد می کند که شما بزرگواران به هیچ‌وجه از پیش‌های بازار غافل نشوید و سعی کنید در جریان تحلیل‌های علمی و فنی در این مورد قرار بگیرید تا بتوانید برای خریدهای آینده تصمیم‌های صحیح بگیرید.

 

هزینه مواد اولیه

 

مواد اولیه تاثیرگذار بر قیمت آهن، می‌توان بر قیمت مواد اولیه اصلی مانند سنگ آهن و قراضه و قیمت مواد اولیه پایه مانند نیکل و کروم اشاره کرد. در نتیجه تغییر و تحول در قیمت هر یک از این مواد اولیه، آغازگر تغییرات بر قیمت میلگرد خواهد بود.
در صورت کاهش موجودی مواد اولیه و افزایش تقاضا، قیمت مواد اولیه افزایش پیدا می کند و در نتیجه با افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل نیر افزایش پیدا می کند.علاوه بر قیمت مواد اولیه اصلی و پایه، هزینه انرژی نیز به طور مستقیم بر قیمت میلگرد تاثیر بسزایی می‌گذارد، زیرا ذوب و شکل دهی فولاد از پرمصرف‌ ترین بخش‌های انرژی در هر کشور به شمار می‌آید.

 

قیمت دلار و ارز

 

نوسانات دلار از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد است. تغییر قیمت دلار ( نه 50 الی 100 تومان)، به طور قطع بر قیمت محصولات فولادی اثر بسیار زیادی خواهد گذاشت. کشور ما ایران به عنوان صادر کننده آهن شناخته می‌شود، همین امر سبب می شود تا تمامی قیمت‌ها براساس دلار محاسبه شود. بنابراین تغییرات قیمت دلار، بر قیمت میلگرد نیز تاثیر بسیار بزرگی خواهد گذاشت.

 

قیمت میلگرد

 

هزینه حمل و نقل

 

هزینه حمل و نقل با قیمت نفت و انرژی رابطه مستقیمی دارد. بخاطر اینکه هرگونه حمل و نقلی از کشتی‌رانی تا کامیون‌های حمل بار به سوخت نیاز است. بنابراین هزینه حمل و نقل جزء جدا نشدنی در تعیین قیمت محصولات فولادی به شمار می‌آید.
مواد اولیه مانند قراضه و فلزات خاص مانند نیکل ممکن است از سایر کشورها تامین شود که هزینه حمل و نقل آن‌ها نیز بر قیمت نهایی فولاد موثر خواهد بود.
همچنین در نظر داشته باشید سیاست‌های خارجی هر کشور تاثیر مستقیم بر هزینه حمل و نقل دارد. بعنوان مثال تحریم‌های آمریکا بر ایران باعث اعمال محدودیت‌هایی در حوزه صادرات محصولات ایرانی به سایر کشورها شده است که در نهایت به‌ علت هزینه بالای حمل دریایی، تولید کنندگان ایرانی برای جذب مشتری و رقابت با سایر کشورها مجبور به کاهش قیمت‌ها هستند.

 

نیاز به صنایع وابسته

 

قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل تحت تاثیر صنایع مختلف مصرف کننده است. برای مثال اگر صنایع خودروسازی، بسته بندی و دیگر صنایع با قدرت بیش‌تری فعالیت کنند در نتیجه میزان تقاضا افزایش زیادی خواهد داشت. ضمن اینکه این صنایع از بزرگترین مشتریان صنعت فولاد هستند. یکی از چالش‌های اصلی صنایع فولاد در ایران همین صنایع وابسته و ضعیف بودن مشتریان اصلی صنعت فولاد است.
در اصل مانع اصلی رشد صنعت فولاد، فعالیت واحدهای متعدد کوچک و متوسط با ظرفیت‌های پایین هستند که این امرموجب ضربه بزرگی به صنعت فولاد کشور وارد می کند و سبب شده که برای مثال، ما در این صنعت، از کشوری مانند کره جنوبی بسیار عقب تر باشیم

 

تورم جهانی و تاثیر مستقیم آن بر بازار

 

از جمله معضلات اقتصادی بسیاری از کشورها، تورم است. همان طور که می‌دانید 30 درصد از میزان تولید فولاد در کشور چین صورت می‌پذیرد. 60 درصد فولاد جهان از کشورهای در حال توسعه تامین می‌شود. دلیل اصلی این مساله این است که کشورهای توسعه یافته برای کاهش هزینه تولید و استفاده از نیروی کار ارزان کارخانه‌های خود را به کشورهای در حال توسعه انتقال می دهند.
بنابراین تورم بر قیمت فولاد تاثیر مستقیم داشته و برای مثال در صورتی که سیاست‌های حاکم بر کشور، باعث پایین آمدن ارزش پول ملی شود، خریداران آهن باید مبلغ بیش ‌تری به منظور تهیه تقاضای خود پرداخت کنند.

 

 

قیمت میلگرد

 

تاثیر صنایع پایین دستی

 

محصولات فولادی از جمله میلگرد ساده تحت تاثیر صنایع مختلف مصرف‌ کننده قرار می گیرند. به طور مثال اگر صنایعی مانند خودروسازی و ساخت و ساز فعالیت بیشتری داشته باشند، طبیعتا میزان تقاضای آن نیز افزایش خواهد داشت. با افزایش تقاضا در صنایع پایین دستی، قیمت میلگرد ساده برای مشتری نهایی نیز افزایش خواهد یافت. با توجه به اینکه این صنایع از بزرگترین مشتریان صنعت فولاد هستند، یکی از چالش‌های اصلی صنایع فولاد در ایران همین صنایع وابسته و ضعیف بودن مشتریان اصلی صنعت فولاد محسوب می شود.

قیمت میلگرد در سال 1398 در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ قیمت هرکیلو میلگرد، بسته به شاخه و نوع آن از ۵,۴۳۰ تومان تا ۵۹۰۰ تومان، متغیر بوده‌است. این در حالی‌است که قیمت پروفیل، چیزی حدود ۷,۸۰۰ تومان بوده است.
قیمت میلگرد در سال ۱۳۹۹ به ازای هر کیلوگرم، ۱۱۸۰۰ تا ۱۲,۷۰۰ تومان بوده‌است.

 

 


شما عزیزان می توانید به سایت آهن طهران مراجعه کرده و از انواع محصولات و قیمت های ما دیدن فرمایید و برای ثبت نهایی سفارش خود با کادر حرفه ایی کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

 

 

 

مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

حفاظ شاخ گوزنی چیست؟

هر آنچه میبایست در مورد تیرچه کرومیت بدانید!

برشکاری ورق و انواع آن

 

 

۱۴۰۰ دوشنبه ۷ تير
439بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 383 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 363 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1417 بیشتر