لوله گالوانیزه چیست؟

لوله گالوانیزه چیست؟

 

لوله گالوانیزه جزی از دسته لوله های فولادی درزدار قرار گرفته است که روش ساخت آن به طور کلی به این صورت بوده که ابتدا ورق سفید نورد شده را به شکل لوله یعنی یک استوانه توخالی درآورده می شود و سپس درزایجاد شده آن را جوش می دهند به علت وجود همین درز جوش به این لوله ها لوله گالوانیزه درزدار نیز گفته می شود.

لوله های گالوانیزه در بازار بیشتر با نام لوله آهنی سفید شناخته می شود ولوله های گالوانیزه در دو نوع گالوانیزه فولادی و گالوانیزه آهنی تولید میشوند . لوله های فولادی گالوانیزه نسبت به لوله های گالوانیزه آهنی سبک تر بوده و بیشترین استفاده از آن ها برای تهویه انجام می شود. جنس این لوله ها از فولاد نرم تر هستند و برای ساخت آن  ورق فولاد را با با فشار از داخل قالب عبور می دهند و بعد از آن درزهای موجود را بهم جوش می دهند تا فاصله و درز لوله ها را از بین برود.

و ازانجایی که عمدتا این لوله ها در جاهایی کاربرد داردند که در معرض مستقیم رطوبت قرار میگیرند.این نوع لوله ها نیز نسبت به اسید از حساسیت بسیار بیشتری برخوردار هستند و هر نوع اسیدی که برای چدن مضر باشد همچنین برای لوله های گالوانیزه فولادی نیز مضر خواهد بود. برای جلوگیری از خوردگی فلز و زنگ زده گی باید طی عملیات گالوانیزاسیون گالوانیزه شوند اما این لوله ها پس از تولید اولیه جهت گالوانیزه شدن در حوضچه های حاوی عنصر zn روی غوطه ور می شوند و سپس سرتاسرسطح لوله با لایه ای ازفلز روی پوشانده می شود و یا به اصطلاح روی اندود می شوند.

 

خرید لوله گالوانیزه

 

کاربردهای لوله گالوانیزه

 

قبل تر از سال ۱۹۷۰ ، از فولاد گالوانیزه جهت تولید لوله های آبرسانی در ساخت و ساز استفاده می شده است.از آن در کاربردهای فضای باز، در هر کجا که نیاز به استحکام فولاد می شد، مانند بست های نرده و ریل، داربست و به عنوان نرده های محافظ استفاده می شد.هنگام نصب، رنگ لوله های گالوانیزه همانند نیکل و شفاف به نظر می رسد. اما پس گذشت مدت زمانی دراثرمجاورت با هوا و رطوبت و فرسودگی، لوله گالوانیزه بسته به محیط آن ممکن است بسیار تیره تر به نظر بیاید.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که لوله های گالوانیزه دارند، قابلیت بازیافت و استفاده مجدد آن ها هستند که از لوله های گالوانیزه را می توان در کوره های حرارتی ذوب کنند و مجدداً مورد استفاده قرار بگیرد جهت تولید محصولات جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد لوله های گالوانیزه که لوله سفید نیزنامیده می شوند بسیار گسترده و وسیعتر هستند و درخطوط انتقال گاز و آب بیشترین استفاده را از این نوع لوله ها را شاهد هستیم. این لوله‌ها بیشتر از ۵۰ سال است که در صنایع و بخش‌های مختلف کشورمان به کار گرفته می شوند و همچنان استفاده از آنها روز به روز در حال بیشتر شدن است.

کاربرد این لوله‌ گالوانیزه تنها به انتقال مایعات محدود نمی شود. بخش عمده‌ ای از خطوط انتقال گاز توسط لوله‌های گالوانیزه ایجاد می شوند. در سیستم‌های آبیاری نیز لوله‌های گالوانیزه کاربرد بسیار زیادی وجود دارند و برای لوله‌های انتقال در این سیستم‌ها از جمله سیستم‌‎های آبیاری چرخشی وآبیاری خطی از محصولات گالوانیزه استفاده می‌شود.

 

با گسترش روز افزون شهرها، سیستم‌های انتقال آب و همچنین کانال‌های فاضلاب نیز گسترش فراوانی پیدا کردند. قابلیت اطمینان بالا برای سیستم‌های انتقال و همچنین هزینه نگهداری پایین فاکتورهای بسیار مهمی در پیاده سازی این پروژه‌های عظیم هستند؛ به همین دلیل کابرد لوله‌ گالوانیزه در این موارد بسیار با اهمیت می باشد. لوله‌های گالوانیزه یکی از انواع لوله ها که در ساخت تصفیه خانه‌ها و سیستم‌های تهویه نیز کاربرد های فراوانی وجود دارد. در بسیاری از موارد نیز از این لوله‌ها به منظور انتقال مواد استفاده نمی‌شود و مصالح قابل اطمینانی برای ساخت و ساز وجود خواهند داشت. در برخی از موارد در ساخت دکل‌های مخابراتی و حتی ساخت گلخانه ایی از لوله های گالوانیزه گلخانه ای استفاده می‌شود.

 

لوله های آهنی گالوانیزه

 

لوله گالوانیزه آهنی با رنگ تیره و خاکستری خود است که  در بازار به راحتی قابل شناسایی هستند و عموما به دو صورت سبک و متوسط  طراحی و قابل تولید هستند. جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده می باشد که به این لوله ها ، لوله های درز دار نیزگفته می شود .

 

لوله های فولادی گالوانیزه

 

اکثر کاربرد این لوله های فولادی گالوانیزه در دستگاه های  تهویه می باشند.

همچنین لوله گالوانیزه فولادی در تخلیه فاضلاب نیز کاربرد های فراوانی دارد. جنس این لوله ها از فولاد نرم بوده است که جهت افزایش مقاومت و آسیب پذیری در برابر خوردگی، اسید ها و زنگ زدگی ها در وان محتوی از فلز روی (گالوانیزه) قرار می گیرند.

 

خرید لوله گالوانیزه

 

لوله‌ آهنی گالوانیزه چیست؟

 

لوله های آهنی گالوانیزه از آهن سفید نورد شده تولید می شوند. درزهای بین ورقه هایی که لوله های آهنی گالوانیزه از آن ها تهیه می شوند سپس توسط دستگاه درز جوش به یک دیگر اتصال داده می شود، پس از آن لوله ها را در درون وان مذاب فرو رفته تا پروسه درز گیری به طور کامل و بی نقصی انجام می شود. رنگ لوله های آهنی گالوانیزه به رنگ خاکستری هستند، که از این طریق به راحتی از لوله های دیگر قابل شناسایی می باشد و عموما در بازار در ابعاد شش متری قابل دسترسی وجود دارند.

 

 نکته ای که باید حتما باید به آن توجه کرد این است که در مورد لوله‌های گالوانیزه باید برای اتصال این نوع لوله‌ها هرگز از دستگاه جوش استفاده نشود چون در لوله فلز (روی) که بر روی لوله قرار دارد دود غلیظی از خود تولید می‌کند، که این دود به شدت به دستگاه سیستم تنفسی آسیب می رساند.

 

تفاوت لوله های گالوانیزه سرد و گرم

 

همان‌طور که می دانید لوله های گالوانيزه از نوع لوله های درزدار هستند بدین معنا که ورق آهنی را به شکل لوله در می آورند و سپس محل اتصال را با ورقه های آهنی جوشکاری به هم متصل می کنند. معمولاً لوله های گالوانیزه را به دو نوع سرد و گرم می توان تقسیم کرد و تفاوت لوله های گالوانیزه گرم و سرد در روش تولید آن‌ها است که به پوشاندن سطح لوله های فولادی با فلز روی گالوانیزاسیون می گویند.

در روش گالوانیزاسیون گرم، لوله ها را درون وان مذاب روی قرار داده و این لوله ها با روی مذاب پوشانده می شوند که روش گالوانيزاسیون گرم سطحی براق و منعکس کننده را به لوله می دهند اما در روش سرد، لوله ها را درون محلول الکترولیت روی قرار می دهند و روی به روش الکترولیز بر سطح لوله گالوانيزه قرار می گیرند.

گالوانیزاسیون سرد باعث ایجاد روکشی مات بر روی لوله گالوانیزه می شود که در این روش ضخامت روی بسیار کمتر از ضخامت روی در روش گالوانیزاسیون گرم بوده است. ضخامت روی در روش گالوانیزاسیون سرد در حدود 25 میکرون است و از لوله های گالوانیزه سرد به علت ضخامت کم در مصارف خانگی استفاده می شوند.

مزیت های گالوانیزاسیون گرم نسبت به گالوانیزاسیون سرد استحکام بیشتر، هزینه کمتر و راحت تر بودن انجام دادن آن ها است اما در گالوانیزاسیون گرم میزان فلز روی مصرفی آن نسبت به روش سرد بیشتر بوده است. به طور کلی گالوانیزاسیون برای پوشش نسبت به سایر روش ها مانند رنگ آمیزی لوله ها ، نیروی انسانی و هزینه بسیار کمتری می خواهد به همین دلیل دارای محبوبیت بیشتری نسبت به سایر روش ها است. مطالعه انواع لوله ها مانند لوله مانیسمان و لوله کیسینگ نیز راهنمای مفیدی خواهد بود.

 

ویژگی های لوله های گالوانيزه

 

لوله ها گالوانيزه در بازار به طول شش متر در دسترس هستند. بعد از تولید، ابتدا و انتهای آن ها رزوه شده است و استاندارد دنده های این لوله طبق استاندارد NPT است و به وسیله دنده های پیچی که در ابتدا و انتهای لوله ها هستند که به هم متصل می شوند و سپس آب بندی می شوند.

از انواع لوله های درزدار هستند.

از جنس آهن سفید نورد یا فولاد نرم بوده است.

دارای مقاومت کمتری در مقایسه با لوله آهنی هستند.

قطر داخلی لوله های گالوانیزه از 1.2 تا 6 اینچ و ضخامت آن ها 2 و 2.5 اینچ است.

دارای طول عمر بیشتر از 50 سال هستند.

مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند.

دارای ساختاری واحد که باعث بالا رفتن استحکام و مقاومت در برابر ضربات می شوند.

کلیه اسیدهایی که خورنده فلز روی هستند باعث تخریب لوله های گالوانیزه می شوند.

 

خرید لوله گالوانیزه

 

شما عزیزان می توانید به سایت آهن طهران مراجعه کرده و از انواع محصولات و قیمت های ما دیدن فرمایید و برای ثبت نهایی سفارش خود با کادر حرفه ایی کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

 

 

دیگر مطالب مرتبط به سایت آهن طهران:

سقف عرشه فولادی چیست؟

انواع لوله استنلس استیل صنعتی و کاربرد آن

لوله استیل دکوراتیو و انواع آن

 

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۱ تير
467بازدید
مطالب مرتبط
جدول وزنی میلگرد

آنالیز میلگرد های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 382 بیشتر
جدول وزنی تیرآهن

آنالیز تیرآهن های تولیدی فروشگاه اینترنتی آهن آنلاین بر اساس استاندارد ملی ایران

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 361 بیشتر
کاردبرد و انواع قوطی پروفیل در ساخت و ساز

قوطی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، پر مصرف ترین مصالح برای پروژه های ساخت و ساز هستند. تمام اسکلت های فلزی که در تأسیسات مختلف مشاهده می کنید از این متریال فولادی ساخته شده اند.

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 1408 بیشتر