درباره محصول

قالب بندی بتن

برای احداث سازه بتن آرمه، باید بتن خمیری در قالب هایی ریخته شود که پس از پر کردن تمام حجم قالبها و سفت شدن، به شکل لازم در می آید.

از مهمترین گامها در احداث سازه‌های بتنی، انجام قالب‌ بندی است که به همین دلیل باید مجری و پیمانکار سازه‌های بتنی کاملا در جریان امور مربوط به قالب‌ بندی، از وسایل گرفته تا مشخصات ابعاد و روشهای اجرایی قرار گرفته باشد.

پس از استقرار قالبها در محل مربوطه باید از آنها کاملاً بازدید شود و درزهایی که احتمالا باعث بیرون زدن شیره بتن خواهند شد، گرفته شود.

پایداری از مهمترین خصوصیاتی است که باید در قالب ‌بندی رعایت شود.

کافی نبودن مهاربندی پایه‌ها و یا مهاربندی افقی سکوها، عدم تنظیم تعادل افقی بتن ‌ریزی که منجر به پر شدن یک قسمت از قالب، و خالی ماندن قسمت دیگر می‌شود که کف نامناسب در زیر قالب شالوده و یا زیر پایه‌ها، عدم حضور کارگران ماهر، خوب نبستن قطعات قالب به یکدیگر، در نظر نگرفتن بارهای زنده و مرده وارده به قالبها و لغزش لایه خاک مجاور قالب و غیره می‌توانند باعث خرابی قالبها خواهد شد.

نکات مهم در قالب بندی پی ساختمان

از جمله نکاتی که در قالب بندی فونداسیون باید به آن ها توجه کرد می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 

قالب ها را باید محکم و فیکس کرد و از استحکام آن ها اطمینان حاصل کرد.

توجه به ابعاد فونداسیون در انتخاب قالب امری ضروری است.

طراحی و ساخت قالب ها باید به گونه ای باشد که راحت و به سرعت بتوان آن ها را نصب کرده و یا باز کرد. در این صورت به میزان قابل توجهی در وقت و هزینه صرفه جویی خواهد شد.

به منظور جلوگیری از هدر رفتن شیره بتن، درزبندی مناسب باید انجام شود.

برای ارتقاء کیفیت سطح بتن و استحکام قالب ها باید از روغن قالب استفاده کرد.

قالب ها باید از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشند که بدون از هم گسیختگی و یا نشت شیره بتن بتوانند فشار و بارهای وارده را تحمل کنند.

با توجه به این که فونداسیون نما است یا خیر باید نسبت به تعیین کیفیت مصالح ساختمانی و قالب بندی توجه لازم داشته باشد.

ساخت قالب ها و نصب آن ها باید به نحوی باشد که بتواند به ابعاد، شکل و نمای بتن مورد نظر دست پیدا کند.

شاقول بودن فونداسیون و رعایت کاور آرماتورها نیز از جمله نکات مهم در قالب بندی فونداسیون است.

توجه کنید که قالب ها باید به گونه ای انتخاب شوند که بتوان آن ها را با امکانات در دسترس حمل کرده و جا به جا کرد.

انواع قالب‌های بتن

انواع قالب‌های بتن که در هنگام بتن‌ریزی مورداستفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

 

قالب‌های چوبی

قالب‌های بتنی عایق

قالب‌های فوم بتن

قالب‌های دیوار بتنی

قالب‌های فولادی

اتصالات قالب بتن

در جهت اتصال قالب بتنی و ایجاد یک سازه بتنی مناسب به قطعاتی نیاز می باشد. از جمله قطعات مورد نیاز برای انجام این کار کلمپس، گیره متوسط و بلند، گیره لوله به لوله، میان بلت، بلت عصایی، گیره متوسط، مغزی چدنی و غیره می باشد.

قالب یوبوت

از قالب یوبوت در جهت ایجاد حفره درون دال بتنی استفاده می کنند که انجام این کار می تواند باعث حذف بتن ناکارآمد شده و به سبک تر شدن دال نیز کمک شایسته ایی داشته باشد.

به طور کلی چهارمدل قالب یوبوت وجود دارد، که شامل قالب یوبوت تک، قالب یوبوت دوبل، قالب یوبوت بادی و قالب یوبوت پلی استایرن می باشد.

 قالب وافل

یکی از سازه های مدرن که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، قالب وافل می باشد.

قالب وافل نمونه ای از قالب های سقفی می باشد که این قالب ها با ظاهر مشبک مانند خود باعث پوشاندن قسمت زیادی از سقف می شود.

استفاده از این قالب ها به تجهیزات ساختمانی هیچ گونه آسیبی وارد نمی کنند.

این گونه قالب ها مکعبی شکل بوده و توخالی می باشد که از مزایای استفاده از این قالب ها می توان به ایجاد ایمنی در برابر زلزله، مقاومت در برابر آتش سوزی، به عنوان عایق در برابر صوت و گرما، حذف انواع بلوک و تیرچه و کاهش هزینه های آرماتوربندی و قالب بندی اشاره گردد.

برای استفاده از این قالب ها نیز معایبی وجود دارد.

برای مثال از آن جایی که قالب وافل سبک می باشد، در مناطقی که بادهای شدید می وزد، امکان استفاده از آن ها وجود ندارد. هم چنین برای پر کردن قالب های آن نیاز به خاک مناسب می باشد.

. قالب لغزنده

قالب لغزان یا قالب لغزنده نمونه ای از روش های قالب بندی است که در آن قالب در فصل های  زمانی منظم و با حرکت مقطعی به سمت جلو یا در جهت بالا حرکت کرده و در این روش قالب بندی، سطح قالب لغزنده در تماس با بتون بوده و از آن جدا نمی شود و همان گونه که از نام آن پیداست، بر روی بتن لیز می خورد.

 

شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آهن طهران سفارش خود را ثبت کنید.

 

وزن kg:
13
واحد فروش:
کیلوگرم
محل بارگیری:
بنگاه تهران
افزودن نظر